FOTOŠKOLA 4. díl – Destrukce fotografie a její proměna na abstraktní obrázek

Zatímco v minulém dílu jsme si “odskočili” k černobílé fotografii, tentokrát mám pro vás nachystaný postup, který vám ukáže extrémní způsob deformace (či spíše destrukce) fotografie. Aplikací, které v několika krocích (často stačí jen dva, maximálně tři dotyky) dokáží zcela proměnit vaši fotografii v abstraktní obraz, najdete v App Store desítky. Ne všechny jsou vydařené, ale většina stojí určitě za pozornost. Jednou z nich je Decim8. Je to přesně ten typ nástroje,  který budete buďto milovat, nebo nenávidět. Proces, který jsem zvolil, je pouze malou ukázkou toho, co tahle ryze destruktivní app umí.

1. Pro editaci jsem si vybral obrázek figurín, vyfotografovaný aplikací Hipstamatic. Konkrétně kombinací filmu Blanko BL4 a objektivu Lowy.

Tutorial 4 foto 01

2.Snímek jsem tradičně nejprve nahrál z galerie iPhonu do zmiňované app Decim8. Slouží k tomu ikonka, kterou najdete v horním menu – druhá zleva.

Tutorial 4 foto 02

3. A v knihovně filtrů a efektů (dostanete se do ní kliknutím na ikonku úplně vpravo dole – taková ta chemická baňka) vybral jeden konkrétní styl – v tomto případě efekt s trochu legračním názvem DOCTOR OCULAR.

Tutorial 4 foto 03

4. A spustil proces destrukce…Docílíte toho kliknutím na tlačítko vlevo dole v hlavním menu.

Tutorial 4 foto 04

5. A tohle je první výsledek, který se podle mě moc nevydařil. Respektive, mě osobně nezaujal…

Tutorial 4 foto 05

6. Proto jsem proces zopakoval, načež mi algoritmus nabídnul další verzi zpracování.

Tutorial 4 foto 06

7. Přestože ta se mi už docela líbila (obrázek jsem si dokonce uložil), měl jsem chuť experimentovat s obrazem dál. A tady je výsledek po dalším zpracování.

Tutorial 4 foto 07

8. Tahle varianta se mi zdála lepší. Proto jsem ji rovněž ihned uložil do galerie iPhonu. Mimochodem, funkci pro uložení obrazu v této app najdete v horním menu úplně vpravo. Rozhodl jsem se nicméně vyzkoušet, co aplikace provede s tímto již “předělaným” snímkem dál. A tady je výsledek. Pro mě ještě lepší, než ten předchozí.

Tutorial 4 foto 08

9. A jsme u konce. Takhle vypadá finální obrázek. Stačí ho už jen uložit do galerie iPhonu.

Tutorial 4 foto 09

A tady je několik dalších ukázek, které jsem pro vás připravil právě pomocí app Decim8 a zmiňovaného efektu DOCTOR OCULARNejprve vždy vidíte “původní” fotografii a pod ní výsledný obrázek, kterého jsem při zpracování docílil.

UKÁZKA 1:

PŘED:

Tutorial 4 puvodni snimek 01

…A PO ZPRACOVÁNÍ:

Tutorial 4 ukazkovy snimek 01

UKÁZKA 2:

PŘED:

Tutorial 4 puvodni snimek 02

…A PO ZPRACOVÁNÍ:

Tutorial 4 ukazkovy snímek 02

UKÁZKA 3:

PŘED:

Tutorial 4 puvodni snimek 03

…A PO ZPRACOVÁNÍ:

Tutorial 4 ukazkovy snimek 03

Chcete se naučit víc? Přijďte na náš workshop!

TIP: Jak jsem již napsal, v postupu jsem použil pouze jeden efekt – DOCTOR OCULAR. Decim8 jich přitom v základu nabízí rovných 27 (!!!). Všechny můžete navíc mezi sebou kombinovat a vytvářet si a ukládat vlastní nové “sety”. A ještě malá rada na závěr: Přestože jde o aplikaci, kde výsledný efekt můžete ovlivnit jen částečně a proces je automatický, nenechte se odradit a vyzkoušejte víc různých variant. Někdy trvá déle, než se vám algoritmus “trefí do vkusu”. Dříve či později se ale můžete dopracovat k zajímavým výsledkům. Hledejte, zkoušejte, učte se, experimentujte. A buďte trpěliví! Držím palce.

V dnešním tutorialu jsem použil aplikaci Decim8, odkaz do App Store najdete tady:[appstore id=”392720563″ store=”CZ” style=”infobox”]