FOTOŠKOLA 8. díl – Vaše fotografie jako mozaika složená ze stovek obrázků

S pravdou ven – neměl jsem na přípravu dalšího dílu naší FOTOŠKOLY moc času, ale pak mě napadlo elegantní řešení. Vzpomněl jsem si při sobotním workshopu iPhone fotografie na jednu z mála ryze českých fotoaplikací s názvem MOZAIKR. Už je to hodně dávno, co jsem o ní psal a nyní je možná čas vám ji připomenout. A tak jsem si ji vybral pro naši dnešní editaci. Ano, vytvoříme si z jedné naší fotografie ten samý snímek ale ve formátu mozaiky a složený z desítek, stovek, případně i tisíců jiných fotografií ! Nevěříte ? Tak vzhůru do toho.

Snímek, který jsem vybral pro úpravu,  je vyfocený Berlíně a je na něm už několik úprav v jiných aplikacích. Nejedná se tedy o “původní” fotografii. Abych nezapomněl, odkaz na app MOZAIKR, kterou nyní vyzkoušíme, najdete tradičně na konci článku.

1. Tohle je testovací snímek, který se v několika krocích pokusíme proměnit v obraz se strukturou mozaiky.

Tutorial 8 foto 01

2. Po otevření aplikace MOZAIKR se vám zobrazí základní menu. Výběr fotografie provedete kliknutím na ikonu GALERIE. Navigace je v češtině.

Tutorial 8 foto 02

3. Po volbě položky GALERIE vás čeká ještě jeden krok před samotnou úpravou. A sice volba kvality a rychlosti procesu zpracování. Já volím vždycky tu kvalitnější.

Tutorial 8 foto 03

4. Vzápětí se dostanete do vnitřního menu s přehledem vašich fotoalb, které máte běžně v galerii Camera Roll v iPhonu. A právě z nich si vyberete konkrétní složku (s libovolným počtem obrázků), která se stane takovým “základním stavebním” materiálem pro skládání původní fotografie. Já si zvolil složku, která je v aplikaci nachystaná od vývojářů. Je v mí sada 150 naskenovaných kopií uměleckých obrazů (složka vlevo nahoře). Pak už jen kliknete na tlačítko VYTVOŘ v dolním menu.

Tutorial 8 foto 04

5. Tady vidíte proces zpracování. Algoritmus ze zvolných obrázků vytváří jeden ucelený motiv.

Tutorial 8 foto 05

6. A tohle je výsledek. V podstatě jsme u konce. Zbývá jen několik kroků.

Tutorial 8 foto 06

7. Vsuvka. Pokud dvakrát rychle ťuknete na konkrétní místo v obrázku, zvětší se vám na detail, kde vidíte mozaiku malých snímků.

Tutorial 8 foto 08

8. Zoomováním a dotykem prstů se dostanete k ještě většímu detailu série podkladových obrázků.

Tutorial 8 foto 09

9. Kliknutím na konkrétní miniaturu si můžete dopřát i její celkové zvětšení. Použít můžete stovky nebo tisíce takových obrázků a vytvořit tak jemnější nebo hrubší strukturu celé skládačky.

Tutorial 8 foto 10

10. K dokončení procesu musíte mozaiku uložit. Aplikace vám nabídne 4 možnosti a záleží jen na vás, v jaké kvalitě výsledný obrázek chcete. V záklaní velikosti se dá fotografie uložit přímo do galerie iPhonu, ale i aplikace. Pokud ale chcete vyšší rozlišení a kvalitu pro špičkový tisk, je třeba počítat s ukládáním dat přes iTunes. K dispozici máte hned tři různá rozlišeních, z nichž to nejlepší má 7500×7500 px. Délka ukládání snímku je potom až 12 minut !!! Já běžně používám uložení v normální kvalitě přímo do obou galerií.

Tutorial 8 foto 11

11. Zde na screenshotu vidíte, jak takový proces ukládání vypadá. Může trvat několik vteřin, ale i pár minut. Záleží na vaší volbě.

Tutorial 8 foto 13

12. Hotovo, jsme u konce. Tady vidíte, jak se obraz uložil nejen do galerie iPhonu, ale také do interní galerie aplikace MOZAIKR.

Tutorial 8 foto 14

13. A takhle vypadá původní fotografie – obraz po zpracování do struktury mozaiky.

Tutorial 8 foto 15

V dnešním dílu jsme pro editaci použili aplikaci MOZAIKR, kterou najdete ke stažení zde:[appstore id=”497473103″ store=”CZ” style=”infobox”]