Pátý díl naší malé FOTOŠKOLY iPhone fotografie jsem se rozhodl věnovat jednoduchému postupu – použití jemných barevných filtrů. V App Store pro tento typ editace najdete tradičně několik různých aplikací. Často se „čisté“ barevné filtry bez struktury, škrábanců, odstínů či přechodů, objevují jako součást některých pokročilejších editorů. Já jsem si pro tento typ úprav oblíbil samostatnou app jménem Geló. Odkaz na její stažení v App Store najdete na konci článku. Líbí se mi její jednoduché a přehledné ovládání. A také menu, v němž se snadno orientuje i úplný začátečník.
1. Nejprve jsem si tradičně vybral v galerii iPhonu snímek, který chci editovat. Tentokrát fotografii modelky, kterou jsem pořídil svým oblíbeným setem v aplikaci Hipstamatic. A sice opět kombinací filmu Blanko BL4 a objektivu Lowy.
2. Fotografii jsem poté zobrazil v aplikaci Geló, která se specializuje právě na „čisté“ barevné filtry a jejich odstíny.
3. Tady vidíte výřez z části fotografie (na screenshotu dole) a efekt – v tomto případě sytě červený odstín – který jsem zvolil jako jednu z možností.
4. Každý ze zvolených odstínů barev, které objevíte v „rotujících“ záložkách, se dá libovolně upravit pomocí posuvníků, které se vám zobrazí při ťuknutí na ikonu nahoře uprostřed. Měnit můžete tradičně všechny kanály RGB. Například tady jsem ze sytě červené udělal růžovou.
5. Pro další ukázky volby barev jsem pro změnu vybral žlutou. Ovšem pouze v takovém odstínu, aby zůstala částečně zachována i původní, základní barevná verze jednotlivých objektů a míst ve fotografii.
6. Pokud vám vybraná barva nebo její odstín vyhovují, můžete s editací skončit a jednouše snímek uložit zpátky do galerie Camera Roll v iPhonu.
7. Tady je jedna z možných variant, které jsem v průběhu editace a zkoušení odstínů barev zvolil a uložil.
8. U dnešního motivu obrázku se mi ale nakonec nejvíc líbilo použít červený filtr, který jsem vybral úplně na začátku editace. Proto jsem si vybral právě tuhle možnost a obrázek uložil do galerie.
9. Hotovo. Mohl bych skončit. Já jsem si ale přál ještě poněkud více zvýraznit barevný odstín a zdůraznit kontrast ve vztahu k původnímu motivu a pozadí fotografie. Proto jsem již uložený snímek otevřel ještě jednou, tentokrát v aplikaci Snapseed (použili jsme ji už i v 1. dílu fotoškoly) a pomocí efektu DRAMA (konkrétně DRAMA 2) celou scénu zvýraznil.
10. Ovšem nakonec jsem celý efekt zase trochu zmírnil. To proto, že kontrast se mi zdál až moc silný. K mírnému potlačení pomohla jednoduchá „akce“ opět v aplikaci Snapseed. Konkrétně efekt Tune Image, kde snížíte kontrast za pár vteřin. A takhe vypadá můj dnešní výsledek. Doplním jen, že v tomto případě je původní fotografie celkem hodně zrnitá. Vznikla totiž v horších světelných podmínkách. Zatímco někdo má se zrnitostí v digitálních fotografiích problém, mě to až tak moc nevadí. Pochopitelně, že raději máme tento přirozený efekt spíše u černobílých fotografií.
V dnešním, již pátém tutorialu, jsem použil následující aplikace:[appstore id=“584055229″ store=“CZ“ style=“infobox“] [appstore id=“439438619″ store=“CZ“ style=“infobox“]