FOTOŠKOLA 6. díl: Fotokoláž a psaní textu do fotografie s aplikací FX Photo Studio

Vítejte u 6. dílu, který věnujeme jablku. Jak jinak, že ano:-) Ale vážně. Dneska jsem si pro vás připravil opět jeden méně náročný postup, který by se mohl líbit těm, co občas experimentují s fotografií a texturami. A nebo rádi do svých snímků vkládají textový vzkaz, heslo, nápis. Použijeme pouze jednu aplikaci, v tomto případě FX Photo Studio od vývojářského týmu MacPhun. App ještě nemá dokončený update na verzi iOS7, takže se vám může stát, že její menu se nebude správně zobrazovat na displeji iPhonu. To ale vůbec nevadí. Aplikace je normálně funkční a očekávám, že zanedlouho se dočkáme její nové, vylepšené verze. Odkaz na app najdete opět na konci článku. A pozor !!! Aktuálně je na pár hodin ZDARMA !!!

1. Takhle vypadala původní fotografie. Ano, to, co vidíte je skutečné jablko. Jen poněkud staršího data:-) Rekvizitu jsem vytvořil podle jednoho návodu a musel pouze několik dní trpělivě čekat. Ovoce jsem jednoduše nakousnul a nechal v extrémně suchém prostředí. A tohle je výsledek. Motiv jsem vyfotografoval základním fotoaparátem iPhonu.

Tutorial 6 foto 01

2. Snímek jsem zobrazil v aplikaci FX Photo Studio. A stisknutím tlačítka CHOOSE vpravo dole potvrdil výběr.

Tutorial 6 foto 02

3. Ihned potom se fotografie zobrazí v prostředí “pracovní” plochy aplikace.

Tutorial 6 foto 03

4. Protože mým cílem bylo nejprve celý snímek “odbarvit” a později aplikovat barvu jen na jednu konkrétní část fotografie, zvolil jsem v menu dole prostřední tlačítko Color Splash. Obrázek se poté zobrazí černobíle. A je připravený pro postupné “barvení” vybraných míst a detailů.

Tutorial 6 foto 04

5. A tady už vidíte detail konkrétní části fotografie. Samolepka na jablku. Pro barvení zvolíte v menu dole položku COLOR. A pak jednoduše dotykem prstu vrátíte původní barvu té části obrázku, kterou si vyberete. Pro přesnější práci si můžete pomoci  nástrojem Pan&Zoom, který najdete vlevo dole. Díky němu a pomocí tažení dotykem prstů k sobě nebo od sebe můžete snímek vyzvětšovat a zobrazit i v hodně velkém detailu.

Tutorial 6 foto 05

6. A tahle to vypadá v celkovém zobrazení. Tady je na místě se zmínit, že v některých případech to chce jistou dávku trpělivosti. Přeci jenom, trefit některé detaily vyžaduje hodně soustředění. Například při jízdě v MHD bych tento krok editace nedoporučoval:-)

Tutorial 6 foto 06

7. Pomalu se dostáváme k další fázi úpravy. Přál jsem si získat z původně barevného snímku “jen” černobílý obrázek, ale s obarveným konkrétním detailem. A pak použít k dalším úpravám některou z textur, které pokročilá aplikace FX Photo Studio nabízí. Do banky efektů vstoupíte jedním stisknutím dominantního tlačítka s názvem +FX Add Effect, který najdete v horním menu uprostřed. Objeví se vám tyto záložky pro různé typy efektů.

Tutorial 6 foto 07

8. Já si pro svůj záměr vybral složku TEXTURIZE. A potom jeden z předdefinovaných stylů, konkrétně Texturize č. 136 – Rusted Metal 2.

Tutorial 6 foto 08

9. A tady vidíte výsledek.  Hlavní motiv – jablko zůstává stále v černobílém “nádechu”. Výrazně se změnilo pozadí a lehce se zvýrazila díky použití stylu i samolepka.

Tutorial 6 foto 09

10. Protože jsem si přál, aby obrázek byl ještě o něco výraznější, upravil jsem kontrast, což lze v této části aplikace provést snadno pomocí jezdce nad dolním menu.

Tutorial 6 foto 10

11. A tohle je finální výsledek, se kterým jsem byl spokojený. Pak už mi chyběl pouze jeden krok – text. Respektive nápis, který jsem si přál vložit do fotografie a vytvořit takovou malou “reklamní” koláž. V aplikaci FX Photo Studio k tomu slouží jednoduchý nástroj, který najdete opět v menu dole. Zobrazí se vám prostředí pro editaci textu s menu rovněž dole.

Tutorial 6 foto 11

12. Stisknutím tlačítka Add v menu dole vlevo se vysune nabídka několika typů písma, respektive písma s pozadím ve stylu “samolepky”.

Tutorial 6 foto 12

13. Vybral jsem si druhou zleva, černé pozadí a bílé písmo. Pak už stačí jen napsat konkrétní text. V mém případě nápis: FRUIT STORY. Mimochodem, na tomto screenshotu je krásně vidět, jak app používá ještě starší typ designu z bývalého iOS6. Vzpomenete si na něj ještě někdy ?

Tutorial 6 foto 13

14. A jsme u konce… Zde vidíte, jak se nápis zobrazil ve fotografii. Tažením a dotykem ho můžete pochopitelně přesouvat na libovolné místo ve fotografii a také zvětšit či zmenšit, jak potřebujete.  Jakmile jste spokojeni, stačí už jen kliknout na tlačítko DONE.

Tutorial 6 foto 14

15. A tohle je můj dnešní “kousek” do sbírky. Doplním jen, že v app FX Photo Studio se dá pracovat s řadou pokročilých nástrojů. A také vrstvami. Kdybychom se měli app věnovat podrobně, je to pomalu na hodinovou přednášku:-) Tak třeba někdy příště. Určitě se nebojte do ní investovat. Pokud to myslíte s iPhone fotografií vážně a chcete se dostat do kategorie pokročilých tvůrců, tohle je jeden z nástrojů, který by vás mohl motivovat. Navíc, nyní je aktuálně na několik hodin ZDARMA !!!

Tutorial 6 foto 15

V dnešním šestém tutorialu jsem použil následující aplikaci:[appstore id=”312506856″ store=”CZ” style=”infobox”]