FOTOŠKOLA 3. díl – Jednoduchá editace černobílé fotografie a rychlá retuš

Pro náš třetí díl FOTOŠKOLY jsem si vybral editaci původně barevné fotografie a její proměnu na černobílou. Jako bonus navíc si vyzkoušíme aplikaci pro základní retuš, respektive opravu vad, kazů a nežádoucích chyb ve fotografii. Pro náš postup jsem záměrně zvolil jednoduchý motiv obrázku – racka v letu, kterého jsem vyfotografoval oblíbenou aplikací Hipstamatic. Níže uvedený postup ale bude fungovat i u snímků, které zachytíte kteroukoliv jinou fotoaplikací. Odkaz na aplikace pro editaci – Dramatic Black & White a PS Photoshop EXPRESS, které v tomto díle použijeme, najdete pod článkem.

1. Tohle je originál snímku, který jsem pořídil app Hipstamatic. Konkrétně kombinací filmu Ina’s 1982 a objektivu Tinto 1884.

Tutorial 3 foto 01

2. Pro převod barevné varianty snímku do černobílé používám často app Dramatic Black & White.  Zvolil jsem ji i v tomto případě.

Tutorial 3 foto 02

3. Tahle app v sobě ukrývá řadu stylů a zkreslení, zkrátka slušnou nabídku filtrů. Vybral jsem si efekt z kategorie Infrared Photo, konkrétně filtr Infrared č.5. Výhodou téhle aplikace jsou „navigační křivky“, díky kterým můžete lokálně vybrat pouze část obrazu, kterou chcete změnit a upravit.

Tutorial 3 foto 03

4. Tady vidíte výsledek. Díky filtru jsem chtěl „vypíchnut“ a zvýraznit hlavní motiv na obrázku – letícího racka a potlačit vše ostatní.

Tutorial 3 foto 04

5. Potom už zbývalo jen editaci potvrdit a dokončit v aplikaci. A následně obrázek uložit zpět do galerie iPhonu. Použijete k tomu tradiční tlačítko s nápisem SAVE.

Tutorial 3 foto 05

6.  Ukázka „renderingu“ fotografie a její uložení do paměti telefonu.

Tutorial 3 foto 06

7. A tohle je výsledek po dokončení této části editace. Tady bychom mohli skončit… Jenže…?!

Tutorial 3 foto 07

8. Já jsem chtěl celou scénu jednak více kontrastní a ke všemu….A na to pozor !!! Všiml jsem si, že při převodu z barevné na černobílou verzi se na snímku objevily „chyby“ v obrazu. Během procesu se zkrátka na snímku vytvořily „šmouhy“, vidět je můžete v levé horní části obrázku. Našel jsem je až při výrazném zvětšení a kontrole detailů. Ale co s tím? Tak nejprve pojďme dokončit úpravy pro větší kontrast. K tomu jsem si v tomto případě app PS Photoshop EXPRESS a v ní jedním dotykem aplikoval nástroj – efekt s názvem Vibrant.

Tutorial 3 foto 08

9. Hotovo! Kontrast dle mého přání dokončen. Stačí už jen fotografii znovu uložit, abychom s ní mohli pracovat i později.

Tutorial 3 foto 09

10. A tady je výsledek. Ovšem odstranění nežádoucích „map a kazů“ v obrázku bohužel to nepomohlo. Ostatně, k tomu tento krok ani nesloužil.

Tutorial 3 foto 10

11. Na tomto screenshotu můžete nežádoucí vady viděl lépe, v detailu. Abych se jich zbavil, otevřel jsem snímek v další aplikaci. Volba padla na Touch Retouch, což je ideální nástroj pro retušování a opravy. A v ní použil funkci LASSO.

Tutorial 3 foto 11

12. Díky ní můžete označit problémové místo, které algoritmus aplikace dokáže ve většině případů dobře opravit. Vady a kazy „obkreslíte“ dotykem prstu kolem dokola… V přesnější práci vám pomůže automatická lupa, která se vám při dotyku sama zobrazí v rámečku.

Tutorial 3 foto 12

13. Jakmile označení dokončíte, zobrazí se ve vybrané části fotografie červená „záplata“.

Tutorial 3 foto 13

14. A jsme téměř u konce. Stačí už jen potvrdit výběr a nechat aplikaci, respektive její algoritmus, aby poškození odstranil.

Tutorial 3 foto 14

15. A máme hotovo! Takhle vypadá výsledný snímek.

Tutorial 3 foto 15

Při editaci jsme v tomto díle použili následující aplikace:

[appstore id=“457075492″ store=“CZ“ style=“infobox“][appstore id=“331975235″ store=“CZ“ style=“infobox“][appstore id=“373311252″ store=“CZ“ style=“infobox“]