Instagram – nový foťák a filtr Willow

Můžu mít řadu výhrad k populární “obrázkové” síti Instagram, nicméně poslední update, jehož verzi 3.2 včera vypustili vývojáři mezi uživatele, zaslouží poklonu a možná i potlesk !!! A tak přestože to ode mě minulý týden Facebook (jako současný majitel Instagramu) schytal za to, že se v poslední době profily instagramistů hemží nevyžádanými příspěvky a haldou spamů, tentokrát je čas na pořádnou chválu. V první řadě za zcela nový design i funkcionalitu fotoaparátu, který se dočkal oživení po více jak roční pauze. A je na místě napsat, že už bylo na čase !!! V tomto případě se podle mě vydařil nejen vzhled a uspořádání, které mi doposud přišlo trochu nešikovné, ale také celková rychlost a odezva při focení. Vývojáři jakoby dostali chuť lákat uživatele nejen na své filtry a sdílení fotografií, ale také k přímému fotografování v aplikaci. Ostatně, proč ne. Je řada iPhone fotografů, kteří používají a budou i nadále dávat přednost spíše jiným fotoaplikacím při samotném pořizování snímků. Nicméně proč nepotěšit ty ostatní, pro něž je Instagram nejen sociální sítí, ale také jednou z mála používaných fotoapp.

Z novinek, které se objevují v update 3.2 stojí za pozornost kromě předělaného designu a odezvy fotoaparátu také implementace fotogalerie Camera Roll (bohužel, platí to jen pro novou verzi iPhone 5). A pak tu máme vylepšenou funkci rozostření části snímku (Tilt-Shift) v kruhové nebo horizontální poloze s možností “živého” náhledu,  která nyní dává mnohem realističtější vykreslení hloubky ostrosti. Novinkou je i možnost nastavení mřížky a přidání nového filtru jménem WILLOW.  Ten vytváří monochromatický efekt s jemnými fialovými odlesky a průsvitným bílým lemem. Vhodný by měl být především na portréty, zátiší a architekturu, kdy je na místě používat vyšší kontrast.

Redesignu se dočkal i News Feed, kde jsou nyní větší náhledové obrázky. Trochu jinak vypadají i uživatelské profily a fotografie, které jakkoli projdou vaší úpravou a filtrováním se vám od této verze budou ukládat do automaticky vytvořeného alba fotografií s názvem Instagram ve vaší galerii Camera Roll. Za zmínku jistě stojí i přidání funkce a ikony pro sdílení vašich fotek v síti Foursquare. Pochopitelně za předpokladu, že umožníte aplikaci používat polohové služby. Podtrženo, sečteno, tenhle update se zkrátka vydařil !!!

Instagram app najdete klasicky v odkazu do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/instagram/id389801252?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]