iOS 9 a OS X El Capitan z pohledu fotografie

V pondělí 8. června se v kalifornském Moscone centru konala již 26. vývojářská konference pořádaná přímo společností Apple – WWDC 2015. Byly představeny nové operační systémy iOS i OS X. Na jaké novinky se tedy mohou jejich uživatelé těšit z pohledu fotografie?

Vezmete do ruky iPhone, spustíte Siri a řeknete: ,,Najdi fotografie z oslavy mých květnových narozenin v Praze.” Rázem se vám objeví všechny forografie, které jste pořídili během narozeninové párty. Stejně tak okamžitě uvidíte na spodní liště vašeho iOS zařízení náhledy všech vašich fotografií, kterými si můžete pohodlně listovat.

Siri foto

Tyto a další funkce představil Apple na pondělní vývojářské konferenci v San Franciscu. Přelomových vychytávek či vylepšení z pohledu iPhone fotografie jsme se nedočkali, ale i přesto během Apple Keynote bylo k vidění pár užitečných funkcí, které vám zpříjemní práci jak na OS X tak i iOS zařízeních.

V iOS 9 nově přibyly náhledy fotografií, které jsou umístěny na spodní liště v Obrázkách. Náhledy jistě oceníte především při práci s objemnějšími alby. Stejně tak se mohou hodit na iPadu v případě nového multitaskingu, kdy pohodlně budete moct přetahovat a kopírovat fotky mezi aplikacemi. Snadno tak vezmete požadanový obrázek a pošlete například svému kamarádovi či nasdílíte na sociální sítě.

Multitasking

Apple se rovněž zaměřil na integrované Poznámky, které v iOS 9 doznají řadu vylepšení. Kromě přidávaní seznamu úkolů, malování a úpravě textu, můžete nově přidávat i fotografie, jak z vaší knihovny, tak jde rovnou nějaký snímek i pořídit. Ten si můžete libovolně umístit do daného textu a následně ho různě upravovat či sdílet.

Poznámky

 

Pozornosti se v Applu dostalo také umělé inteligenci Siri. Ta nově umí vyhledávat ve vašich fotografií či albech. Snadno tak v knihovně dohledáte právě potřebné snímky. Siri umí vyhledat nejen podle místa pořízení, ale i podle názvu, datumu či popisu. Představte si, že jste minulý rok byly na dovolené a v několika tisícové knihovně fotografií hledáte jen jednu konkrétní fotku. Nově stačí spustit Siri a nadiktovat charakteristiku dané fotografie.

Z pohledu iPhone fotografie šlo o jednu z nejslabších Apple konferencí, přičemž je patrné, že se kalifornská společnost tentokrát zaměřila na jiné vychytávky a vylepšení. Apple věnoval fotografiím a focení předešlé prezentace, takže je logické, že v této oblasti zatím není nic nového. Každopádně i tak jsme byly při prezentaci svědky několika systémových vylepšení, které v závěru posunou i práci s fotografiemi opět o stupeň výš a zpříjemní tak uživatelský zážitek.

Zdroj: macrumors.com, apple.com