iPad Mini a já – dá se s ním fotit ?

Napadlo mě to před časem, když se mi iPad Mini dostal do ruky na delší dobu, než jen na pár minut v obchodě. Poprvé jsem ho spatřil v prodejně iStyle, ale laxně ho minul:-) Má tahle zmenšená placka vůbec smysl ? Nebylo by lepší, kdyby Apple zůstal pouze u svého klasického iPadu a obchodních stálic v podobě iPodu Touch a hlavně iPhonu ? A k čemu bych ho vlastně já, čerstvý majitel zvětšené “pětky” iPhone a vášnivý uživatel iPadu 3, měl používat ? Apropo…Dá se s ním vůbec fotografovat ? Editovat na něm fotky ? A pokud ano, je to to, co bych jako “rozmazlený” zákazník výše uvedených zařízení vyhledával ? Dobrá, nebudu vás napínat. Za prvé: Byl jsem už od prvních zpráv o tom, že Apple chystá Mini tablet jeho odpůrcem. A dokonce jsem si ťukal na čelo a všude v diskusích se svými kolegy a fanoušky značky hlásal: Nesmysl. Tohle ať si dělá Dell, Samsung nebo kdokoliv jiný….. Do toho Apple nepůjde! Parametry standardního iPadu jsou skvělé, ideální, dokonalé. Za druhé: Jen se “zmenšenina” ocitla na trhu, tvářil jsem se, že se mě to vážně netýká. A daleko více pokukoval po parametrech posledního iPodu Touch. Uf…Jak hluboce jsem se mýlil…:-)

iPad Mini foto 3Filmový střih. Podlehl jsem:-) Jen jsem Miniho vybalil z krabice a uchopil do jedné ruky, zmocnil se mě pocit, že tohle mě prostě baví. Přesto, že na jeho většího “bratra” nedám dopustit, nový “trpaslík” mi najednou začal zapadat do skládačky. A taky do kapsy. U saka:-) Jenže tohle je jedna strana mince. Co ta druhá ? Dá se s ním tedy fotit ? Má smysl na něm editovat fotografie ? No co vám budu psát… Vrtalo mi to hlavou. Pamatuji si, jak se při uvedení verze iPad 2 (první, který měl fotoaparát) objevili občas i u nás, nejvíce na Staroměstském náměstí v Praze, turisté, kteří bez skrupulí s touhle obří tabulkou fotografovali své zážitky pod orlojem. A pochopitelně se stali okamžitě středem pozornosti. Zatímco mě to přišlo jako skvělá pouliční reklama na Apple, spousta lidí kroutila nevěřícně hlavou. Copak jsem cvok, abych fotit s takovouhle plackou ? V té době ještě nikdo netušil, že za další dva roky dorazí na trh Mini. A hle, najednou s ním nikdo nefotí? A tak jsem to zkusil. A hrál si a zkoušel a blbnul. A výsledek ? S Mini se dá fotografovat. Jen to má svá omezení. Jste přeci jenom více nápadní, než s iPhonem nebo iPodem Touch. Na druhou stranu, dá se toho i využít. Případný “objekt”, který sedí naproti vám v metru, se může třeba domnívat, že si něco zrovna důležitě čtete:-) Ne snad, že bych vás nabádal ke šmírování….Ale jisté výhody to někdy má:-)

Ale vážně. Je potřeba se smířit s vyšším šumem a dobře volit i fotoaplikace. To, co může fungovat skvěle s iPhonem, nemusí nutně mě, v roli uživatele, bavit s iPadem Mini. Trochu jinak to mám pocitově nikoliv jen s fotografováním samotným, ale i s editací. Upravovat na Mini fotky se mi daří ve většině aplikací podobně, jako na starém, dobrém iPadu. Nejprve mi trochu chyběl lepší retina displej, na který si snadno zvyknete u iPadu 3 a poslední 4. generace. Tu zkrátka “jedničková” varianta Mini nemá. A je otázkou, jakou cestu zvolí Apple u další generace. Zásadnější je ale pro mě typ procesoru. Ten bych si přál lepší. Ideálně srovnatelný s tím, který má právě poslední verze většího tabletu. Zkrátka a dobře, první Mini je pro nás, iPhone fotografy fajn. A ta druhá, která určitě zanedlouho dorazí na trh, bude doufejme ryzí radost:-) Pokud váháte, jestli jít do té aktuální, směle do toho. Schválně, jestli mi dáte za pravdu. Já osobně jsem si udělal radost nákupem v nedávno redesignovaném obchodě s Apple věcmi iStyle v Revoluční ulici v Praze:-). Obsluha vstřícná, prostor obrovský, cena rozumná. Radost:-)

P.S. A jak to máte vy ? Láká vás focení tabletem ? Nebo na něm třeba jen editovat fotografie ? Jakmile se k tomu dostanu, nachystám ještě jeden článek s konkrétními ukázkami a tipy na aplikace, které mě při práci s Mini baví:-) iPhone a iPad Mini fotografii zdar:-)