Reflex app – ve stylu vintage a 6×6

Designem připomíná jeho ikona středoformátové fotoaparáty Kinaflex, Duaflex, kdysi legendární Rolleiflex, případně u nás asi nejznámější Yashicu Mat. Možná i proto dostala novinka s názvem Reflex název podobný těmto legendám a snaží se jim přiblížit i formátem a obrazovými výstupy. Jedná se totiž o klasický typ aplikace, která dovoluje fotografovat pouze ve čtvercovém formátu (nejčastěji označovaném jako 6×6 právě podle velikosti filmových políček pro tento druh kdysi slavných dvouokých zrcadlovek). Není to poprvé, co se vývojáři snaží lákat na podobný koncept fotoaplikace. Vintage styl i formát 6×6 stále letí a získal na popularitě nepochybně především díky rozšíření sociální sítě Instagram.  Tak mě napadá, možná by nebylo špatné spočítat, jaký objem snímků dneska uživatelé mobilů vlastně tvoří souboji čtvercový versus jiný formát. Skoro bych se vsadil, že 6×6 ostatní „válcuje“. Vývojáři Reflex app vsadili na jednoduchost v ovládání. Fotografii můžete nahrát z galerie camera roll nebo ji nasnímat přímo v aplikaci.

K úpravě, respektive použití připravených sad filtrů, slouží malá knihovna na spodní liště displeje přímo pod hlavním okénkem záběru. Výběr je tudíž díky listování zleva doprava hned „po ruce“. Balíčky jsou pojmenovány podle tradičně nejpopulárnějších efektů. Například LOMO, Instaflex, Vintage, X-Pro, Tones, Splash, B&W a TTV.

Reflex app foto 4

Poslední z uvedených setů je bohužel jediný k dispozici bezplatně a máte možnost využít v něm všech 15 přednastavených stylů. Ostatní musíte dokoupit. A to vždy v ceně 0,89,- eur za každý z balíčků. Pro všech 8 by to znamenalo útratu přes 7,- eur !!!, což není žádná laciná nabídka, proto je tu ještě možnost koupit si komplet pack za výhodnou cenu 4,49,- eur, za což získáváte dohromady 71 efektů.

Reflex app foto 3

No, je to na zvážení každého z vás. Filtry to rozhodně nejsou špatné. A určitě originální bez náznaku kopírování. Nicméně cena za kompletní sadu spoustu z vás možná odradí. Nemám nic proti „in app“ nákupům. Ostatně, je to cesta, kterou se tvůrci fotoaplikací vydávají stále častěji. Tady si ale podle mě ubližují tím, že  dávají uživatelům jen malou ochutnávku. Myslím, že spousta iPhone fotografů by si ráda některé sety dokoupila, kdyby měla  možnost alespoň v náhledovém okénku vidět, jaký efekt konkrétní filtr vytvoří. A to se tady nedozvíte.

Bezplatně můžete používat nicméně sadu rámečků. Ty jsou vážně hodně autentické a skvěle napodobují ty původní, známé z pohledů na matnice středoformátových fotoaparátů:-)

Reflex app foto 5

Reflex je navzdory otazníkům nad cenou jednotlivých setů velmi zajímavou aplikací a po delší době tu máme hezky designově i jednoduše nastavenou retro app. A ani rozlišení výstupního snímku (2048×2048 px) není špatné. Navíc, pro některé z vás to bývá zásadní kritérium při rozhodování, zda do nové app investovat, či nikoliv. Doporučuji nicméně si Reflex stáhnout ZDARMA v základní verzi a vyzkoušet její „lite“ nabídku, včetně 15-ti bezplatných filtrů v setu TTV. Třeba vás to prostředí a efekty zlákají natolik, že po zbytku filtrů skočíte bez zaváhání:-) Viz Odkaz do App Store.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/reflex-vintage-camera-photo/id612498996?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]