iPhone 5s vs. iPhone SE – který z nich fotí lépe?

iPhone 5s vs. iPhone SE - který z nich fotí lépe?

Dostal se k nám nový iPhone SE a my mu pořádně proklepli jeho fotoaparát. Ten by údajně měl být stejný jako v iPhonu 6s. Jak je tomu ale doopravdy?

 

Ano, ten zadní je naprosto stejný a poskytuje stejné výsledky jako u iPhonu 6s a to znamená, že je znát drobné vylepšení oproti generaci 5s, ze které vychází designově. Přední fotoaparát je trochu ošizen a Apple nechal stejný jako u iPhonu 5s s 1,2megapixelovým rozlišením a horším clonovým číslem f/2,4 (iPhone 6s má 5megapixelový s clonou f/2,2).

 

Live Photos

U iPhonu SE jsme se dočkali funkce Live Photos, která je pro mě teoreticky hodně zajímavá, ale prakticky ji člověk moc často nepoužije. Jde o to, že čočka fotoaparátu snímá veškeré dění od chvíle, kdy aktivujete aplikaci. Pak zmáčknete spoušť a i poté čip ještě vše snímá. Ve výsledku se vám uloží krátké video. Přehrání aktivujete podržením prstu na fotografii (iPhone 6s aktivuje přehrání Live Photos přes 3D Touch).

 

Porovnání iPhone 5s vs. iPhone SE

Níže jsou vidět porovnávající fotografie z obou zařízení. Porovnávali jsme vyváženou scénu (spící pes), světelnější (reproduktor), náročněji nasvícenou se spoustou světel a stínů (muž s velkým nosem), detail (plechová krabička s nápisy měst), úplnou temnotu (docíleno položením iPhonu na stůl), umělé osvětlení bodových světel (Nivea v koupelně) a velmi tmavou scénu (otevřené dveře).

iPhone 5s

 

iPhone SE 

 

Jak je vidět na fotkách, tak iPhone SE lépe pracuje s detaily a horším osvětlením. Dokonce i když jsem jej položil na stůl, tak jsem viděl šedou plochu s problikávajícími pixely. Naproti tomu iPhone 5s měl úplně černo. 12 megapixelů není zase tak znát a při maximálním přiblížení fotky byste skoro od 8megapixelové z iPhonu 5s nepoznali rozdíl, ale nepatrný tam je.

Všechny fotky byly zmenšeny a kvalita snížena. Fotky v plném rozlišení a bez úprav si můžete stáhnout tady: iPhone 5s vs. iPhone SE – ukázkové snímky.

Přijde vám rozdíl velký nebo myslíte, že je přiměřený? Náš názor je, že je to tak akorát a doufáme, že iPhone 7 bude mít více navrch!

Tags from the story
, , ,