iPhone fotografická soutěž IPPAWARDS 2015 zná své vítěze

Prestižní iPhone fotografická soutěž IPPAWARDS zveřejnila výsledky soutěže pro letošní rok. Ta probíhá již od roku 2008 a je určena pouze iPhone fotografům, kteří své snímky pořizují prostřednictvím Apple zařízení. Stejně tak následná editace musí být vytvořena aplikacemi v iOS prostředí. 

IPPAWARDS (iPhone Photography Awards) každoročně vyhlašuje tři nejlepší iPhone fotografy napříč všemi kategoriemi. V letošním roce absolutně zvítězil snímek polského fotografa Michala Koralewskiho, který zachytil pouliční momentku starého pána, který hraje na harmoniku. V krátkém profilu říká vítězný fotograf, že fotku pořídil na pouličním trhu ve Varšavě, kde stařík hrál tradiční polské písně. Koralewski také dodává, že ho pán zaujal natolik, že daný moment a atmosféru musel zachytit na svůj iPhone.

IPPAWARDS - 1.místo

Koralewski své fotografie prezentuje také na instagramu pod přezdívkou @michal_koralewski a více informací se o něm můžete dozvědět na jeho webových stránkách.

Na druhém místě v kategorii nejlepších fotografů skončil angličan David Craik, který zachytil momentku dvou ptáků. Ty vysedávali na stole v anglické kavárně. Podle Craika stačilo počkat na vhodný moment, kdy se ptáci dostali do ideální kompozice a následně využil mód rychlého snímání, takzvaný Burst mode, který má každý iPhone od verze 5s. Craik se snaží hledat inspiraci naprosto všude a rád využívá emocí, barev nebo stínů.

IPPAWARDS - 2.místo

Jak vítězný snímek napovídá, jeho největší vášní jsou především zvířata všeho druhu. Craika na Instagramu bohužel nenaleznete. Za to má ale velmi hezké webové stránky, kde můžete nalézt spousty inspirace.

Skvělé třetí místo pak obsadila žena, a to Yvonne Lu z New Yorku. Té se podařilo iPhonem vyfotit pár, který si zdřímnul na cestě vlakem po Spojených státech. Lu, která seděla hned naproti, okamžitě spatřila ideální romantickou scénu, kterou zachytila na svůj iPhone. V krátkém profilu říká, že to bylo jak ze starého filmu, čemuž nasvědčuje i dobové oblečení, které mají na sobě.

IPPAWARDS 3-MÍSTO

Lu, která se narodila na Taiwanu, se zaměřuje především na artové fotografie. Její zálibě odpovídá i profil na Instagramu, na kterém můžete nalézt mnoho zdařilých fotografií. Inspirovat se můžete i na jejích webových stránkách.

IPPAWARDS kromě jiného také každoročně vyhlašuje nejlepší fotografie hned v devatenácti kategoriích. Mezi nimi nechybí například příroda, cestování, panorama, jídlo, děti, architektura či abstraktiní fotografie. I tyto vítězné snímky a kategorie stojí za to si v klidu prohlédnout a žasnout, co všechno lze vyfotit mobilním telefonem. Osobně, když se na některé fotografie dívám, cítím, jak se mi zvedá chuť a nadšení do dalšího fotografování a objevování nových scén a zážitků.

IPPAWARDS - děti

Na stránce si take můžete prohlédnout profily všech padesáti sedmi fotografů, kteří se letošního ročníku aktivně zúčastnili a poskytli své fotografie. Stejně tak porotci již otevřeli přihlašování fotografií do dalšího ročníku, přičemž zúčastnit se může zcela každý. Podmínkou je pouze to, že fotografie musí být pořízeny iPhonem, iPadem či iPodem Touch a jejich následná editace musí proběhnout v iOS prostředí. Jaké aplikace zvolíte, záleží již jen zcela na vás.

IPPAWARDS - ARCHITEKTURA

Dodejme jen, že přihlašování fotografií není zdarma a za jednu fotku zaplatíte $ 3.50 (necelých sto korun). Využít však můžete zaslání více fotek najednou, přičemž maximum je dvacet sedm snímků, za které zaplatíte $ 57.50, tedy necelých 1500 Kč.

IPPAWARDS - abstratní foto

Stejně tak doporučuji shlédnout i vítězné fotografie předešlých ročníků. V každém z nich jistě naleznete spousty inspirativních a povedených snímků.

Nestačilo vám, co jste se v článku dozvěděli a chcete se v mobilní fotografii ještě více zdokonalit? Navštivte náš workshop mobilní fotografie.