iShuttr koncept – z iPhonu je kompakt

Je až neuvěřitelné, kolik vývojářů se v posledních dvou letech zaměřilo na příslušenství pro iPhone ve snaze vymyslet doplněk, který by telefon proměnil alespoň částečně v kompaktní fotoaparát. Vlastně se tomu nelze divit.

Až 70 % fotografií, které lidé sdílejí na internetu, zejména pak sociálních sítích, pochází z mobilních telefonů. A to je velká motivace pro vynálezce se na takovou skupinu zaměřit a nabídnout větší pohodlí při pořizování snímků. Nemá cenu si nic namlouvat. I já iPhonem fotografuji často a rád, ale někdy mi jeho konstrukce práci komplikuje. Třeba při nedávném celodenním focení v Paříži jsem na konci dne už měl s držením telefonu přeci jen trochu potíže. Prsty tuhnou, ruka pobolívá. Na druhou stranu je třeba přiznat, že konceptů se sice rodí hodně, těch realizovaných je ale minimum. Důvodem jsou, jak jinak, peníze na vývoj. Jedním ze zajímavých nápadů, který nyní stojí na rozcestí právě kvůli financím, je také iShuttr. Že jste o něm neslyšeli?


S konceptem pouzdra, které váš iPhone změní alespoň co do ergonomie a některých funkcí na kompaktní fotoaparát, přišla parta vývojářů z New Yorku. Vede je fotograf, programátor a grafik Robert Haleluk. Projekt startoval v létě jako start up pod taktovkou Kickstarter, který soustředí na svém webu stovky nápadů z oblasti hudby, filmu, umění, technologií, design, gastronomie, ale i publikačních a dalších tvůrčích oborů. Bohužel, týmu iShuttr se doposud nepovedlo získat dostatek podporovatelů a peníze na další práci. A to i přesto, že měl celkem silnou podporu mnoha bloggerů a médií, kteří se specializují na technologické novinky. Pojďme si iShuttr trochu představit. Jedná se vlastně o pouzdro ve tvaru kompatního fotoaparátu s konstrukcí, která vám nabídne klasické tlačítko pro pořizování snímků a také vestavěný blesk. Žádný hledáček, ani objektiv. Princip je jednoduchý-zlepšit držení a ovládání iPhonu jako fotoaparátu a usnadnit uživatelům focení.
ishuttr blesk

O to se má postarat malý grip a hlavně zmiňovaná spoušť, díky níž nejste závislí na vyfocení snímku pouze dotykem na disleji. Sympatická je zároveň možnost využití externí baterie, která je ukryta v konstrukci těla. iPhone při focení a úpravě snímků v terénu přeci jen nějakou tu energii navíc potřebuje. Zvlášť, používáte-li ho intenzivně celý den. V neposlední řadě pak iShuttr nabízí zvýšenou ochranu proti poškození telefonu.

Více se o iShuttr můžete dozvědět TADY nebo se podívat na domovskou stránku projektu ZDE. Chlapcům z NY držím palce, a protože jsou mi sympatiční – vydali se trnitou (podle mě správnou) cestou – budu je trochu podporovat. Mimochodem, Robertovi Halelukovi jsem právě napsal email a požádal ho o novinky v jeho projektu. Tak doufejme, že zanedlouho se dozvíme více !
A co si myslíte vy ? Má cenu se pokoušet udělat z iPhonu kompaktní fotoaparát ? Fandíte podobným konceptům? Nebo vám vyhovuje focení pouze telefonem bez dalších doplňků a úprav ?

TIP: Podívejte se i na další podobné příslušenství a koncepty:

koncept iPhone a Leica – jmenuje se i9 – je ve vývoji – ve vývoji

příslušenství v podobě tlačítka spouště – Red Popa – už se prodává