Jak na panning v iPhone fotografii

Panning je fotografický styl, který se hojně používá při fotografování sportu, jedoucích aut a prakticky veškerého pohybu. Tato metoda focení perfektně přidá do každého snímku potřebnou dynamiku. Pannig se používá především u fotografování zrcadlovkou, ale věděli jste, že při troše cviku, lze tuto metodu používat i u iPhone fotografie?

U panningu je podstatné to, že nepotřebujete žádné další příslušenství a vystačíte si jen s iPhonem. Metodu jsem si sám několikrát vyzkoušel, a to jak u fotografování zrcadlovkou, tak i především v iPhone fotografii. Nejlepší snímky se mi podařilo udělat na cyklistických závodech. Když jsem je pak ukazoval ostatním, většina z nich nevěřila, že jsem to fotil na iPhone.

panning6

Metoda pannig spočívá v tom, že na displeji iPhonu sledujete pohybující se objekt a zároveň pohybujete iPhonem ve stejném směru a rychlosti. Smyslem je také to, aby pohybující se objekt, byl na displeji stále na stejném místě.

panning5

Prakticky: Vyhledejte ideální místo a rozmyslete si, co chcete fotit. Je léto a cyklostezky jsou plné cyklistů a bruslařů, můžete si někoho z nich vyhlédnout. Následně vezměte iPhone, otevřete nativní aplikaci Fotoaparát a připravte se. Jakmile daný objekt bude projíždět kolem vás, stačí zmáčknout spoušť a plynule dle rychlosti pohybovat s iPhonem. Stačí jen o kousek, řádově o centimetry. Přitom se snažte stále objekt sledovat a mít ho v ideální kompozici. Více o kompozici a pravidle třetin jsem již psal v tomto návodu.

panning4

U iPhonu si rovněž nezapomeňte zapnout automatické ostření a fotografujte samozřejmě na šířku. Metoda panningu trochu přiipomíná pozorování dalekohledem, tam také sledujete jen daný objekt, například zvíře v lese nebo nějakého běžce. U běžné zrcadlovky se taktéž u pannigu nastavuje čas závěrky, což u iPhone fotografie odpadá. Na druhou stranu můžete experimentovat s jinými aplikacemi, kde je možné nastavovat fotografické parametry (například Camera+).

panning

Na začátku počítejte s tím, že většina fotografií bude rovnou určena ke smazání, ale pevně věřím, že pár záběrů se vám povede. Nebojte se experimentovat a upravovat, stačí si i jen stoupnout k silnici nebo na most a směle fotografovat. Zajimavým tipem mohou být i děti na kolotoči či houpačkách. Stejně tak se skoro každý víkend po celém Česku konají různé sportovní závody, ve kterých se můžete do sytosti vyřádit. Jako všude, tak i tady platí, že cvičení dělá mistra.