Když fotografujete na Novém Zélandu

Není mnoho vzdálenějších míst, než je Nový Zéland. Přesto jde o místo dobře známé a Čechy hojně navštěvované. Studenti jezdí na Zéland studovat a pracovat. My jsme vyrazili na skoro třítýdenní fotografickou expedici Ilumio, při které kromě zrcadlovky samozřejmě došlo i na nový iPhone 6. Protože jsem si sepisoval poznámky pro přípravu fotografického průvodce po obou ostrovech do aplikace Fripito, nabízím vám z něj krátký výtah základních informací o této zemi hobitů.

Co je dobré vědět o Zélandu

Zéland tvoří severní a jižní ostrov, které se od sebe výrazně liší. Severní ostrov je prakticky plochý a vystupuje z něj jen několik mohutných sopek. Právě vulkanická činnost spolu s maorskou kulturou jsou zde nejzajímavějšími tématy. Jižnímu ostrovu dominují štíty novozélandských Alp s ledovci a horskými jezery. Protože se oba ostrovy nachází na jižní polokouli, mají vůči nám otočená roční období a jižní ostrov je výrazně chladnější, méně osídlený a pokud bych měl navštívit jen jeden z obou ostrovů, vybral bych si právě ten jižní.

1

Nejlepší počasí na Zélandu zažijete mezi říjnem a dubnem. V zimě je zejména na jižním ostrově hodně sněhu a začátek jara spolu s podzimem jsou často deštivé, včetně lokálních záplav. Proto jsme vyrazili v listopadu, tedy koncem místního jara, což osobně považuji za fotograficky úplně nejlepší čas.

2

Na Zélandu žije něco málo přes 6,5 miliónu obyvatel, takže řada míst je bez jakýchkoli stop civilizace. Najdete zde jen zhruba desítku větších měst v čele s Aucklandem, přesto je zde velmi dobrá silniční síť, je možné využívat autobusovou i vlakovou dopravu a například pokrytí mobilním signálem včetně 3G/4G internetu je vzorové. Vřele doporučuji navštívit místní Vodafone, vyžádat si SIMkartu “pro iPad”, která má speciální tarif 30 dolarů za 5 GB přenesených dat formou předplacené karty.

3

Ať už vyrazíte na Zéland kdykoli, nezapomeňte si přibalit dobré oblečení. Nezbytností jsou dobré boty a nepromokavá bunda. Nezapomeňte ani na repelent, protože místní mušky jsou velice otravné a nepříjemně koušou. Z gadgetů bych rozhodně nezapomněl na odolné pouzdro pro iPhone, externí baterii, auto nabíječku a případně přídavné čočky.

 

Jak po Zélandu cestovat

V podstatě jsou tři dobré možnosti, jak poznat Zéland. Pokud máte dost času a chcete ušetřit, ideálně 2-3 měsíce, dá se zde dobře baťůžkařit. Na Zélandu můžete využít meziměstské autobusy nebo i stopovat, byť to není příliš obvyklé. Spát můžete pod stanem jak v kempech, tak i na řadě volných míst, a pěšky pak dojít do míst, kam nevedou cesty.

4

Druhou o něco pohodlnější a velice populární možností je cestování v obytné mini dodávce. Tu si můžete půjčit například od http://www.jucy.co.nz. Ušetříte za hotely, můžete si sami vařit a pohodlně se dostat kamkoli budete chtít.

5

Třetí možností je půjčit si ideálně terénní auto a spát po hotelích v kombinaci s kempy v místech, kde hotely nejsou. To je ideální zejména pokud vezete hodně techniky jako my a chcete si dopřát trochu pohodlí.

6

Ať už si budete půjčovat jakékoli auto, tak se vyplatí udělat si dvě samostatné rezervace. Pro severní ostrov jet z Aucklandu do Welingtonu, tam auto vrátit, úžinu překonat trajektem bez auta a to si zase půjčit v Pictonu a jet třeba okruhem do Christchurche, který jako jediný má mezinárodní letiště na jižním ostrově s provozem na Evropu.

 

Kde fotografovat

Velice pravděpodobně přiletíte do Aucklandu, který z mého pohledu nenabízí mnoho fotograficky zajímavých míst. Osobně mám nejraději park Auckland Domains se skleníky Wintergarden a potom přístav. Mnohem zajímavější je například poloostrov Coromandel, který je vzdálený necelých 100 km na východ.

7

Turisticky velmi populární je oblast kolem jezera Rotorua, která je však jednou velkou turistickou atrakcí. Osobně bych zde mnoho času netrávil a dal přednost jezeru Taupo a zejména pak národnímu parku Tongariro. Zde také najdete geotermální úkazy, ale i nádherné zasněžené sopky tyčící se nad jinak plochou krajinou, husté lesy, vodopády, vše co znáte z Pána prstenů. Právě zde se točila část exteriérů.

8

Poslední velmi zajímavou zastávkou, kterou vám na severním ostrově doporučím je Wellington. Má několik zajímavých moderních budov v centru, nádherné zahrady a celkově velice příjemnou atmosféru.

9

Na jižním ostrově si zcela jistě nenechte ujít cestování po západním pobřeží. Z Pictonu se vydejte po Queen Charlotte Dr do Nelsonu. Budou vás čekat úchvatné výhledy na zálivy. V Havelocku si dejte místní vyhlášené mušle. Z Nelsonu se vydejte k Westportu, kde v Buller Bay najdete krásný maják a pláž s tuleni. Rozhodně se vyplatí zastávka v Punakaiki, kde jsou nádherné útesy a deštné pralesy. Mezi Punakaiki a Greymouth jsou ty nejkrásnější pláže se skalami na Zélandu nekonečně bičované přílivem.

10

Těsně pod Graymouth mohu doporučit zlatokopecké městečko Shantytown, které je velmi hezky udělané, a dobře se v něm fotí. Naopak Hokitika kromě obchodů s drahými kameny skoro nic nenabízí, takže ji klidně projeďte a pokračujte až do Franz Josefa či Fox Glacier. První jmenovaná vesnice je větší s víc obchody a restauracemi. Fox je menší a levnější. Obě místa mají společné jedno, přístup k ledovcům a nádherná jezera v okolí, ve kterých se za dobrého počasí zrcadlí Mt Cook. Pokud to váš rozpočet dovoluje, rozhodně doporučuji využít nabídku letu vrtulníkem nahoru na ledovec.

Dalším skvostem je přejezd Alp přes Haast Pass k jezerům Wanaka a Hawae. Osobně považuji tuto oblast za nejmalebnější na celém Zélandu a vyplatí se na ni vyčlenit několik dní. Pobyt zde můžete spojit i s Queenstownem, který je považován za světové centrum adrenalinu. Pokud chcete provětrat svou GoPro kamerku nebo vyzkoušet sekvenční fotografování na iPhonu, rozhodně vyzkoušejte nejstarší Bungy jump na světě.

11

Pokud vám to čas dovolí, na jih od Queenstownu jsou nádherná místa jako jezero TeAnau, zátoka Milford Sounds, Stewardův ostrov či pláže s obrovskými kameny u Dunedin. Bohužel tak jako tak se zřejmě budete muset vrátit až do Christchurche a počítejte s tím, že cestování nekonečnými serpentinami je mnohem zdlouhavější, než jsme zvyklí z Čech. Samotný Christchurch je po sérii zemětřesení v podstatě městem duchů. Centrum je stále z větší část pobořené a rozumě fungují pouze okrajové části města. Proto si pro něj nemusíte rezervovat příliš mnoho času.

 

Pár tipů

V první řadě v podstatě kdekoli a za cokoli jde na Zélandu platit kartou, takže nemusíte moc dopředu řešit hotovost. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že řada obchodů zavírá v 5 nebo 6 večer a je zavřena o víkendu. I hospody často zavírají v 9 nebo v 10, takže je potřeba s tím počítat. Ve službách pracuje velké množství Čechů a Slováků, takže se na řadě míst domluvíte česky a nikdy nevíte, kdo vám bude česky rozumět.

12

Nový Zéland je země, kde se dodržují pravidla a jejich dodržování je velmi striktně vymáháno. Místní policisty uvidíte často a rozhodně se nevyplácí porušovat ani dopravní předpisy, ani jiná pravidla a zákazy.

Rozhodně doporučuji si pořídit místní 4G SIM kartu. Velice často se nám stávalo, že hotelová WiFi byla pomalejší a dražší než mobilní připojení. Obecně je na Zélandu minimum bezplatných WiFi sítí a většinou mají ještě omezený přenos například na 100 MB/den.

13

A poslední tip se týká lenosti. Zéland je úchvatná země s nádhernou nedotčenou přírodou, kterou ale nemáte šanci poznat z okýnka auta či autobusu. Pokud chcete vidět opravdové krásy Zélandu, vydejte se do krajiny pěšky. Je zde obrovské množství značených tras a treků různé náročnosti. My jsme nachodili za tři týdny přes 270 km a rozhodně to stálo za to!

Všechny fotografie v článku byly pořízeny iPhonem 6 a zpracovány přímo na tomto zařízení v aplikaci Snapseed.

Autor článku je zkušený profesionální fotograf, lektor a průvodce. Založil a vede cestovní kancelář Ilumio, která pořádá speciální zájezdy pro fotografy a spolu s kolegy rozjel projekt mobilní aplikace Fripito, která pomáhá všem samostatně cestujícím fandům fotografie.

Tags from the story
, ,