Lomography Smartphone Film Scanner

LOMO, LOMO, LOMO! Ach! Po delší odmlce tu máme zase jednu krásnou a zajímavou novinku z kategorie příslušenství pro iPhone. Tentokrát potěší nejen všechny milovníky iPhone fotografie, ale také lomografie. Ano, není to poprvé, kdy se tyto styly tak trochu prolínají. A to díky startup projektu s názvem Lomography Smartphone Film Scanner, který má v těchto dnech obrovský úspěch na slavném webu Kickstarter.

Pomůcka dokáže ve spojení se smartphonem “naskenovat” vaše tradiční kinofilmové negativy, které záhy zdigitalizujete a můžete používat jako obrazový základ pro případné další úpravy, editování a sdílení.

Pokud tedy patříte mezi fanoušky retro a máte doma v krabicích nebo archivačních albech negativy ve formátu 35mm, bude vás tahle novinka možná hodně zajímat. Podle vývojářů by se mělo jednat o nejrychlejší a zároveň praktický nástroj pro skenování analogových záběrů. To vše s podporou speciální aplikace jak pro iOS a tudíž iPhone, tak konkurenční Android. Autoři nápadu z vídeňské Lomography komunity mají po necelých 14-ti dnech od představení projektu více než 1500 podporovatelů. A z původně požadované cílové částky 50 tisíc k dnešnímu dni získali už přes 110 tisíc amerických dolarů ! Nádhera, co myslíte ? A to jim do konce prezentace zbývá ještě 18 dní.

Z ukázek, které jsou zatím k dispozici, je patrné, že obrazová kvalita skenovaných políček se bude blížit úrovni populárního LOMO stylu. Tedy, tak trochu zrnité, tak trochu příliš barevné, ulítlé, neostré, zkrátka “lomařské”. Mám komunity lomography autorů rád a fandím jim. A vídeňským vývojářům držím palce s úspěšným rozjezdem výroby téhle podivné, ale sympatické věcičky:-) Mimochodem, není to tak dávno, co jsem psal o zajímavém příslušenství s názvem LomoKino. Pro negativy nasnímané tímto doplňkem je dnešní novinka rovněž připravena. Lze pomocí ní totiž převést celé sekvence záběrů a vytvářet tak animace. Více vám ukáže přiložené promo video.

Lomography smartphone film scanner foto 2

Lomography Smartphone Film Scanner je podle mě dalším důkazem, že jak lomography, tak iphoneography, mají k sobě blíž, než bychom si mohli myslet. A rozhodně to nejsou dva zcela neslučitelné styly, z nichž každý má spoustu příznivců.