Kouzlo sportovních fotografií

Že je focení pořádná věda ví každý, kdo se alespoň jednou pokusil o nějakou uměleckou fotku. Statické fotografie ovšem mají nespornou výhodu, minimálně proto, že je lze opakovat téměř do nekonečna a postupně si vyhrát s nastavením přístroje až vznikne obrázek přesně dle umělcových představ.

Jiná je naopak situace s momentkami. Na ty má totiž autor jednu příležitost, jen výjimečně se scéna pro stejné zachycení znovu opakuje. Jak tedy zajistit správnou třeba právě sportovní momentku?

Správný výběr místa

Dobré sportovní fotografii musí jít člověk trošku naproti. Vše začíná odpovídajícím výběrem místa, odkud si fotograf počíhá na svou oběť. Kam se postavit, aby výsledek byl exkluzivní? Zde je třeba mít trošku cit pro okamžik. Gólová střela bude pro nejsnadněji zachytitelná z blízkosti branky, naopak oslava ze vsítění bude primárně někde v rohu hřiště.

Kouzlo sportovních fotografií
Zdroj: Flickr

 

Vzdálenost k centru dění

V tomto ohledu je také nesmírně důležité mít správnou vzdálenost k oné situaci. Vzhledem k omezenému přiblížení a absenci optického zoomu, je třeba se vyhnout kostečkování fotky přílišným přiblížením. Stejně nežádoucí je i velký podíl nezajímavého okolí ve formě sousedních diváků, slunečné oblohy s mráčky nebo třeba stromy a okolní budovy. Pravidelný uživatel fotících aplikací po krátkém tréninku přijde na chuť správnému postavení pro nejlepší možný snímek.

Kouzlo sportovních fotografií
Zdroj: Flickr

 

Budiž světlo

Postavení má také vliv na světelné efekty pořízených snímků. Proti slunci budou fotky tmavé a budou viditelné zejména kontury postav. Na druhou stranu lepší vybarvení fotografií získáte se sluncem potažmo nejsilnějším světelným zdrojem za zády. Ač dioda pro přídatné osvětlení může pomoci k lepšímu výsledku fotografie, jedná se o nepravidelné světlo, jednak tedy na větší vzdálenost nedosvítí, jednak se jednoduše může přesvětlit centrum fotky a okraje pozbydou temné.

Pořádná akce

V neposlední řadě je třeba také myslet na herní možnost pro realizaci předchozí pečlivé přípravy. Bezbrankové utkání kromě emocí a potencionálních hezkých zákroků příliš akce nenabídne, naopak sporty jako volejbal nebo basketbal, které jsou na body velmi štědré, dávají příležitost pro hojnou obrazovou sklizeň. Střední variantou může být hokej, kde však jistou nepříjemnost a mírnou překážku pro focení tvoří sítě za brankami. Výhodnější v tomto ohledu je umístění za střídačkami, kde je relativně dobrý výhled na hrací plochu i na hráče na střídačkách, ke kterým se po vstřelení gólu nasazená pětka sjíždí. Všeobecně nejméně branek padá na fotbale, kde je nutné z minima vytěžit maximum. Kam si zajít na český fotbal pro dobrou fotku a brankové hody naleznete zde.
Nicméně při nastupujícím podzimu je nutné brát v potaz také nepříznivé vlivy počasí, které zejména po pádu mlhy či při inverzi mohou znepříjemnit jasnost focení. Druhý pohled je možnost přidání na tajuplnosti snímků. Každý má jinou oblíbenou formu fotografií, mezi něž patří také retro fotky a motivy starého fotoaparátu, které s mlhou mohou získat ještě větší dramatičnosti.

Kouzlo sportovních fotografií
Zdroj: Flickr

 

Maximální výtěžnost

Je tedy jasné, že pro dobrou sportovní fotku je třeba i trochu víc, než jen zkušenost, nadání a dobré zařízení s logem nakousnutého jablka. Fotograf musí, řečeno sportovní terminologií, jít štěstíčku naproti a vybrat si tak nejen ideální místo, ale i správné utkání, ve kterém se i k nějaké situaci hodné zdokumentování dostanete.

Zdroj fotografií: Flickr, The Guardian

Tags from the story
,