Lumiere app – návrat bratří Lumiérů

Těžko se tomu dá uvěřit, ale za dva roky to bude 110 let, co bratři Lumiérové začali používat autochrom (autochrom Lumiere znamená automaticky barevný). Jak nám hlásí Wikipedie a moudré knihy o fotografii, jedná se o raný proces barevné fotografie patentovaný roku 1903 a komerčně vyráběný v letech 1907 až 1935. V této době byl nejrozšířenější technikou barevné fotografie. Podobné ladění při zpracování fotografie zvolili i vývojáři fotoaplikace s příznačným jménem Lumiere app.

Je to retro se vším všudy. A musím říci, že v záplavě mnoha aplikací kopírujících slavný LOMO efekt nebo cross proces, je to pro nás iPhone fotografy zpestření. Autoři vsadili na jednoduchost a ladnost v ovládání. V podstatě vás při spuštění aplikace zajímají pouze dva kroky. Nastavení filtru – těch je celkem 15 a rámečku – napočítal jsem jich 32. Veškeré změny ovládáte dotykem a pohybem prstů vertikálně nebo horizontálně. S Lumiere app se fotí svižně a ve srovnání s jinými app, se fotografie i rychle uloží do galerie fotoaplikace i do Camera Roll v iPhonu.

Lumiere app 1

Pokud čekáte další smršť funkcí a “vychytávek”, jste na špatné adrese. V ovládání už objevíte pouze krátké, stručné menu s nápovědou a ikonku nastavení pro sdílení na sítích Facebook a Twitter (jak jinak, že)…Dále odkaz na domovský web aplikace a možnost importu fotografií z galerie telefonu. Ovšem pozor !!! Tady je na místě varování !!! Když jsem se o to několikrát pokoušel, narazil jsem na problém, kdy nešlo importovat do aplikace fotografie z Camera Roll, které byly nasnímány jinou fotoaplikací. Zejména, pokud to byl čtvercový formát. Když už se mi to přeci jen po několika pokusech povedlo, fotografie se bohužel zdeformavala.Nebo, chcete-li, přizpůsobila se stávajícímu formátu Lumiere app. Tudíž nemělo cenu ji přes filtry prohánět a vůbec upravovat. Zkrátka, Lumiere je fotoaplikace sama pro sebe. Lze však očekávat, že tvůrci časem provedou opravy a doplnění a po aktualizaci může být vše jinak.

lumiere app 2

Pamatuji se, že když jsem testoval začátkem roku první verzi, neměla v sobě například zakomponovanou funci používání blesku. Ne snad, že by mi zrovna tohle chybělo, ale někteří fotografové si na to potrpí. V aktualizované verzi po IOS 5 už se dá přisvícení používat. No, zvažte sami, jestli se vám do hodně stařičkých efektů na počest bratří Lumiérů vyplatí investovat. Mě se ten nádech historie zamlouvá. Aplikace je to rozhodně originální. Jak často ale budete simulace popraskaného, filmu nebo zataženého a zničeného rámečku používat, to záleží jen na vás ? Osobně doporučuji nejprve stáhnout a vyzkoušet LITE verzi ZDARMA. Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/lumiere-lite/id427487270?mt=8″]

Přikoupit tu plnotučnou můžete později kdykoliv:-) Apropo, přijde vás na 0,89,- eur. Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/lumiere/id416784618?mt=8″]

Co by tomu asi řekli přímo bratři Lumiérové? Škoda, že už se to nedozvíme. Co si o ni myslíte vy ?

DODATEK z 20.6.2013: App bohužel vykazuje chyby při používání s iPhonem 5. Doufejme, že to vývojáři napraví v dalším update.