Aplikace Lomokit analog camera vrací žánr lomografie do iPhonu

Možná jste si to období, kdy se chodívá do společnosti s plastovým fotoaparátem na krku a prošlým filmem v kapse, prožili také. Já rozhodně. Žánr lomografie (lomography) má zkrátka své kouzlo a je nepochybně fenoménem posledních několika let. Fandím mu dodnes, ačkoliv už jen jako pozorovatel, protože svoji poslední Holgu jsem přenechal známému dva dny po nákupu iPhonu. I proto jsem byl rád, že se po delší době objevila v App Store aplikace Lomokit analog camera, která mi charakteristické vrzání plastu připomněla a vrátila mě ve vzpomínkách o pár let zpátky. Tvůrci téhle novinky vsadili na design a prvky, které připomínají klasickým “lomařům” jednoho z následovníků typického LOMO fotoaparátu posledních let, a sice model DIANA+.

fotoaparat dianaAno, to je takový ten “kousek s modrým (nebo zeleným?) vrškem”:-) Je třeba přiznat, že kus plastu má své nepřekonatelné výhody. V iPhonu to zkrátka není ono. Nicméně to neznamená, že s Lomokitem si nemůžete pohrát stejně dobře, jako s původním originálem. Menu a uspořádání funkcí na začátku sice působí trochu chaoticky, za pár minut se v něm ale zorientujete. A vytvoříte si návyky. Například pro “přetáčení” filmu na další políčko před každým novým záběrem. Ehm…:-)

Lomokit app foto 1

Mám za sebou teprve pás testovacích obrázků, nicméně už nyní můžu napsat, že výsledky vůbec nejsou špatné. Co by vás mohlo odradit, je trochu zmatené uspořádání některých ovladačů a hlavně vnitřní galerie fotoaparátu. To je zkrátka chaos. Odradit by vás to ale nemělo. Už proto, že uvnitř aplikace skrývá lákavá nastavení.

Lomokit app foto 3

Například možnost výměny objektivů, změnu blesku, možnost automatické i manuální volby pro ostření a řadu dalších, nenápadných funkcí. No, těžko říct, zda koupit, či ne. Autoři nabízejí Lomokit v plném vybavení za základní cenu 0,89,- eur, což není přehnané. Pro nerozhodnuté je tu ještě jedna možnost. A sice vyzkoušet si aplikaci v takzvané “Lite” verzi, která je pochopitelně ZDARMA, ale nemá plnohodnotné ovládáníViz odkazy do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/lomokit-analog-camera/id651454486?mt=8″][app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/lomokit-lite/id720156623?mt=8″]

Více se o app Lomokit analog Camera můžete dočíst na webu vývojářů ZDE.