Instant app – konečně i pro iPhone

Tvůrci populární “polaroidovské” fotoaplikace s názvem Instant pro Mac a iPad dneska konečně uvolnili také verzi pro iPhone:-) Novinka má příjemný design, velmi přehledné rozhraní a možnost fotografovat přímo v aplikaci nebo nahrávat své obrázky z galerie Camera Roll. Proces tvorby snímku je stejný jako u desktopové a tabletové verze. Počítejte tedy s tím, že vždy můžete udělat jen jeden obrázek, který se posléze několik vteřin “vyvolává”. Rychlost zpracování a odezva se dají korigovat v nastavení aplikace. Na sériové snímání obrázků v tomto případě ale zapomeňte.

App přichází s 30 unikátními vintage filtry. Odhadem 10 z nich velmi věrně napodobuje účinky různých klasických Polaroid filmů. U každého z efektů lze měnit nastavení. Například intenzitu zpracování obrazu nebo “hustotu emulze”. To vše pro realističtější Polaroid efekty. Pod fotografie můžete přidávat  textové poznámky – vzkazy. Dají se libovolně upravovat a přemísťovat dotykem prstů a změnou pohybu po ploše displeje. Na výběr máte také 26 různých barev, šrafování, skvrn, otisků prstů a podobně.

Provedl jsem zatím jen rychlý, základní text a kladně bych hodnotil zejména působivé efekty. Ty se vážně hodně povedly a v mnoha případech se hodně podobají tomu, co získáte z klasických Polaroid přístrojů. Trochu nešikovně na mě působí velmi malý hledáček. Nedá se zvětšit (například jako u Hipstamatic app), což je škoda. Přeci jenom jsem si při používání těch mnoha aplikací zvyknul na jistý komfort zobrazení na co největší ploše displeje iPhonu.

Instant app pro iPhone foto 2

Na tuhle anomálii se dá ale po několika záběrech celkem zvyknout. Ostatně, nic jiného vám ani nezbývá. Instant pro iPhone je přeci jen trochu jinak postavený, než jeho sesterské varianty pro iPad a Mac. Ty fungují pochopitelně především pro editování již existujících snímků a na větší ploše působí více hravě.  Například verze pro iPad, o níž jsem psal před časem, mi přijde hodně zábavná. Ale to jenom na okraj.

Instant app pro iPhone foto 3

Některé z iPhone fotografů může odradit fakt, že app v tuto chvíli nabízí výstup “pouze” 1540×1848 pixelů.  Pro formáty, na něž jsme byli v minulosti zvyklí u tradičních Polaroidů, to ale stačí. A nelze vyloučit, že vývojáři do budoucna rozlišení vylepší.  Instant app (přesný název – Instant: The Polaroid Instant Camera) představuje nicméně skvělou retro alternativu k ostatním, podobně koncipovaným konkurentům. Jediným, zásadnějším soupeřem polaroidovského typu je pro ni nyní pouze app Polamatic. Ta se na začátku také potýkala s malým rozlišením, ovšem v dalším update ho tvůrci výrazně vylepšili.

Pokud vás Instant app pro iPhone zaujala, je ke stažení za základní cenu 0,89,- eur. Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/instant-polaroid-instant-camera/id580704260?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]