Polatax app – náhradník za Polaroid ?

Působí to trochu jako film Nekonečný příběh. Jen si zkuste vzpomenout, kolik vývojářů se už pokusilo přinést do App Store fotoaplikaci, která by co nejpůsobivěji připomínala kultovní snímky z legendárního Polaroidu. Bohužel, vždycky tomu “NEJ” nakonec něco chybí. Po všelijakých, často nepovedených napodobeninách, to před časem vypadalo, že pomyslným šlágrem mezi polaroidovskými app se stane POLAMATIC. Stále mu ale chybí možnost zpracování obrazu v co nejlepším rozlišení. Ne snad, že by neexistovala originální POLAROID app. Má ale své mouchy, o kterých jsem psal před časem v samostatném článku TADY. Teď přichází na trh novinka – POLATAX. Splní vaše očekávání ? Pojďme se na ni podívat detailněji. V první řadě je třeba přiznat, že vývojářům téhle app patří bod za odvahu. Ta ale často nestačí. Polatax sice přináší spoustu zajímavých funkcí a vcelku přehledné menu. Pořád se ale nemůžu zbavit dojmu, že ta “NEJ” aplikace s nádechem polaroidového stylu to pořád není.  Důvod? Především celková funkcionalita a nabídka editačních nástrojů vs. cena. V prodeji je totiž za vyšší cenu 2,39,- eur, což ve srovnání s jinými, podobně koncipovanými fotoaplikacemi není zrovna výhodná nabídka. Zatímco někomu tahle investice přijde směšná, jiného by se mohlo dotknout, že za “průměrnou” app utratil více, než by si zasloužila.

Vcelku příjemná je nabídka rámečků, respektive typu pozadí, s nimiž můžete pracovat. A pěkně se dá využívat i výběr fontů písma a jeho barevnost. Problém je (stejně jako u všech podobných app), že ne všechny typy písma umí  zpracovat diakritiku, takže český uživatel je o pestrou škálu při výběru písma ochuzen.

Hvězdičku navíc má u mě Polatax za to, že zpracování snímky v nejvyšším možném rozlišením. Palec dolů naopak dávám za editační prostředí aplikace. U něho šli vývojáři nejjednodušší možnou cestou. A sice, že využili otevřenou platformu Aviary, což je samostatná app a zároveň předpřipravený editor, který tvůrcům aplikací usnadňuje práci a v podstatě “na klíč” jim servíruje možnost využít nástroje, které naprogramoval někdo jiný. V poslední době se s tímto trendem setkávám u řady aplikací.  A rozhodně z toho nejásám:-(

Přeci jenom, práci vývojářů vnímám jako autorský rukopis. A pokud se někdo rozhodne vytvořit vlastní app a vypustit ji na trh za vyšší cenu 2,39,- eur, očekával bych, že si zkrátka dá tu práci a postaví ji celou od A do Z. Jinými slovy, dvakrát rychle bych se do téhle app normálně nehrnul. Ale pokud milujete styl Polaroid, je tohle adekvátní alternativa.

DODATEK z 23.8. 2013: App není aktuálně ke stažení z českého App Store.