Blux Camera app – Foťák s asistentem

Developer YIN XUE vypustil do App Store velmi originální fotoaplikaci Blux Camera,  která by mohla pro spoustu uživatelů znamenat zásadní vzkaz: Nechte svůj kompakt už jednou provždy doma. Stačí vám jenom váš iPhone !!! 🙂

O tom, zda mobilní zařízení jednou dokáží plnohodnotně nahradit malé foťáky do kapsy, se diskutuje už dlouho. Mám ale pocit, že se v poslední době tvůrci aplikací stále více přibližují (v rámci programátorských pravidel, které jim Apple stanovuje), ovládacím prvkům a obrazovým výsledkům, které doposud uměly právě kompakty. Osobně těmhle sporům a tahanicím moc nerozumím a nefandím. Mobilní telefony a tablety jsou zkrátka zcela jiná platforma.:-)

Blux Camera app foto 2

Ale dost úvah. Přichází mistr všech fotoaplikací, které se snaží přiblížit kompaktům: Mistr BLUX:-) A POZOR!!! Spolu s ním i historicky první asistent ve fotoaplikaci, který vám bude radit a doporučovat, co máte použít za další krok, aby jste se dopracovali k vaší vysněné fotografii:-)  Je to díky technologii PEAR, která dokáže analyzovat prostředí a scénu, kterou chcete právě nasnímat. Vlastně to funguje jako taková  “osekaná” Siri pro vaše fotografování.  Tohle se zkrátka povedlo.

Tvůrci deklarují na svém profilu v App Store, že Blux Camera je optimalizována hlavně pro nový iPhone 5. Ty z vás, kteří doposud “pětku” nemají a ani se ji nechystají kupovat, ale může uklidnit. Funguje totiž i na starších verzích s číslem 4 a 4S. Osobně vyzkoušeno na čtyřce a spokojenost:-) Jakákoliv starší varianta iPhonu, například 3G a 3GS s Bluxem už nespolupracuje. Musíte zkrátka “frčet” na verzi iOS 5.0 a novější. S tím už je třeba se smířit. Všechno se valí dopředu a některé typy aplikací zkrátka nelze používat na přístroje, které nám dělaly radost před čtyřmi a více roky. Úměrně k tomu, jakou verzi iPhonu (4/4S/5) vlastníte, musíte počítat i s rozlišením snímků, které z přístrojů a app dostanete.

Blux fotoaparát skvěle využívá nejen možnosti nového čipu iPhonu 5, ale také brilantnosti retina displeje. A to v celé svoji kráse.  To ale není zdaleka vše. K dispozici máte 14 velmi povedených filtrů, které dostaly jméno po některých ze světových měst. Ostatně, právě v těchto destinacích vznikala i část testovacích fotografií při přípravě téhle app. Stejně tak lze vybírat a ovládat 14 scénických režimů. Nechybí možnost práce s expozicí a závěrkou v 6-ti režimech, například Single-shot, Multi-shot, Anti-shake… Povedená je funkce ovládání hlasem:-) To vše ve svižném stylu a přehledném, minimalistickém designu. Sice za vyšší částku 2,69,- eur, která je ale zcela adekvátní. Možná až moc vstřícná. Ne, ta položka vážně není překlep. Od včerejšího večera totiž Apple změnil ceny za stahování app v eurech. A mírné navýšení se týká i našeho malého, českého trhu. To je ale jiná kapitola.

Zkrátka a dobře, Blux je skvělý. S jeho nákupem získáte koncepci, menu a ovládání, které se co nejvíce přiblížily kompaktnímu fotoaparátu.  Nejen proto považuji Blux Cameru za revoluční app, která ukazuje “novou” cestu, jakou by se do budoucna mohla část vývojářů fotoaplikací vydat. Mimochodem, autorský tým aplikace není žádná parta nováčků. Většina z programátorů má za sebou 20 let zkušeností a hlavní “mozek” projektu, Mark Cui, patří k “ostříleným” matadorům:-) Výrobci kompaktů, třeste se !!! 🙂 Viz Odkaz na App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/blux-camera-optimized-for/id544582845?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]

UPOZORNĚNÍ !!! Na základě některých ohlasů, zdůrazňuji, že Blux Camera je OPTIMALIZOVÁNA především pro nový iPhone 5 a iPod Touch 5. generace, kde dokáže pracovat s vysokým – maximálním rozlišením přístroje. Zároveň ale funguje i na předchozích verzích iPhonu 4 a 4S, kde je ale bohužel nastavena na NIŽŠÍ ROZLIŠENÍ.  Konkrétně 1024×768 (iPhone 4) a 1600×1200 (iPhone 4S). Zároveň ale nelze vyloučit, že vývojáři časem vydají UPDATE aplikace a dovolí nejvyšší rozlišení i u obou starších typů iPhonu.