Chcete vidět, jak vypadala jedna z prvních selfie na světě?

historie

I když je díky chytrým telefonům selfie fotografie fenoménem spíše posledního desetiletí, vznik jedné z prvních se datuje už na začátek 20. století.

A může za to Joseph Byron. Ten své selfies pořizoval již od roku 1909. Technika byla oproti dnešku značně rozdílná, neohrabaná a výsledek díky deformaci mimo střed objektivu působil poněkud úsměvně. Je ale třeba vzít v potaz, že fotografie už vznikla téměř před 110 lety.

historie

Byron fotoaparátem drženým v ruce nepořizoval záznamy jen sebe, ale mnohým snímkům byli přítomni i jeho kolegové. Protože jej fotografické zařízení svými proporcemi častokrát omezovalo, někdy mu musel některý z fotografovaných vypomoci. Na snímku níže mu tak aparát z jedné strany přidržuje kolega. Není tedy divu, že podobných fotografií příliš nevznikalo.

historie

historie


Selfie je typ fotografického autoportrétu, obvykle pořízeného z ruky za pomoci digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu. Ve slovníku Oxford Dictionaries Online je popsán jako „fotografie sebe sama, běžně pořízená chytrým telefonem nebo webkamerou a nahrána na sociální síť“. Selfies jsou často určena pro publikování na sociálních sítích a sítích pro sdílení fotografií online, jako jsou Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest a Snapchat.

historie

V Koreji se často používá termínu selca (zkratka pro „self camera“). Selfies jsou většinou neformální snímky pořízené „z ruky“ či před zrcadlem. Na snímcích je zobrazen buď fotograf sám, nebo fotograf a tolik lidí, kolik se jich vejde do záběru. Skupinové selfies jsou označovány jako „group selfies“.

Zdroj: Wikipedie


 

Joseph Byron se sice narodil v Anglii, ale v roce 1888 emigroval do USA. Tam si na Manhattanu otevřel studio, které pojmenoval Byron Company, jež se specializovalo na fotografování show na Broadwayi. Toto studio pod názvem Byron Photography existuje dodnes a vedou jej Josephovi potomci.

 

První autoportrét Roberta Cornelia

Mnohé zdroje uvádí, že první selfie má na svědomí Robert Cornelius. Ten svůj autoportrét pořídil technikou zvanou daguerrotypie. Nejstarší portrétovou fotografií jistě je, jestli se ale jedná o cílené selfie je otázkou, o kterou se mnozí přou, protože není evidentní, zda fotoaparát drží v ruce, což je podmínka pro tento specifický „žánr“.

historie

 

Chcete své selfie fotografie pozvednout na vyšší úroveň? Vyzkoušejte tyto iOS aplikace:

 

MocaDeco

Aplikace MocaDeco umí vašim fotografiím přidat různé grafické prvky, obsahuje více jak 100 fontů a více jak 500 artworků. Rozhraní fotoaparátu navíc poskytuje pokročilé funkce.

[appstore id=“834163162″ store=“CZ“ style=“infobox“]

 

MSQRD

Titul MSQRD aplikuje na vaši tvář v reálném čase některý z roztodivných efektů – udělá z vás králíka, kosmonauta, elfa, orka, nebo klidně i smrtku a mnoho dalšího. Titul také dostává četné tematické aktualizace, takže na Halloweena budete mít místo hlavy dýni a na Vánoce se stanete Santa Clausem.

[appstore id=“1065249424″ store=“CZ“ style=“infobox“]

 

SplitMoji

Vystřihněte z fotografie svoji tvář a nalepte ji na vypracované tělo nějakého kulturisty, nebo klidně i lepé děvy. Aplikace obsahuje nejen statické obrázky ale i množství animovaných GIFů.

[appstore id=“1135638235″ store=“CZ“ style=“infobox“]

 

Boomerang from Instagram

Bumerang je jednoduchý dřevěný nástroj užívaný k různým účelům, jež je prvotně spojován s původními obyvateli Austrálie. Také to je ale aplikace na tvorbu opakujícího se GIFu, která pochází od tvůrců Instagramu.

[appstore id=“1041596399″ store=“CZ“ style=“infobox“]

 

Swapped

Vyměňte svou tvář na fotografii s tou svých kamarádů. Budete překvapeni, co za šílenosti tím může vzniknout.

[appstore id=“1142961848″ store=“CZ“ style=“infobox“]

 

GIPHY CAM

Zaznamenejte neobvyklé GIF animace s titulem GIPHY CAM. V prvním kroku záznam pořídíte, ve druhém mu aplikujete speciální filtry a efekty a ve třetím už ho jen uložíte a sdílíte.

[appstore id=“1017480918″ store=“CZ“ style=“infobox“]

 

B612

Selfie kdykoli a kdekoli – to je heslo této aplikace, která je nutností pro všechny selfie maniaky.

[appstore id=“904209370″ store=“CZ“ style=“infobox“]

 

Zdroj: diyphotography.net