Prvních pět dnů s novou sítí OGGL

Bude to skoro týden, co se na trhu objevila nová “obrázková” sociální síť OGGL od vývojářů slavné fotoaplikace pro iPhone s názvem Hipstamatic. Jaké z ní mám dojmy po 5-ti dnech ? V první řadě musím napsat: OGGL je zatím přesně taková, jakou jsem si ji představoval a možná trochu i “vysnil”. Liší se od konkurence (Instagram, EyEem, Tadaa…) a má i jiné ambice. Mě osobně si zatím omotala kolem prstu:-) A to především kvůli možnosti editování v jasně nastavených formátech virtuálních filtrů a objektivů, které jsem si importoval do aplikace z původního balíčku v první fotoaplikace Hipstamatic. Mimochodem, tu jsem za poslední týden použil pouze jednou. A to jenom proto, abych si uvědomil přímé srovnání mezi ní a OGGL. Popravdě řečeno, původní a velmi dobrou kameru od Hipstamaticu bych vlastně už vůbec nepotřeboval. Ta, kterou tvůrci vsadili do nové app OGGL, je totiž minimálně srovnatelná a pro mě osobně uživatelsky i více přehledná a přívětivá. Ostatně, tady se můžete podívat na výběr několika mých fotografií, které jsem během prvních dnů na OGGL vytvořil.  A to jak v černobílém, tak barevném zpracování.
Abych pouze nechválil. OGGL se mi vryla hodně po kůži, ale má i své mouchy. Například “sekání” app v okamžiku posílání fotografie na síť, pokud nejste na slušném a stabilním 3G nebo WIFI připojení. Jakmile se ocitnete v “přechodové” fázi – tedy v okamžiku, kdy vám 3G spadne, může se vám  přihodit, že se aplikace kousne. Zůstane zkrátka zmrzlá a hodí hlášku o zhroucení sítě nebo serveru. Mě se to přihodilo dvakrát. Dobrá rada, jak tenhle stav vyřešit:  Prostě vypněte a znovu zapněte váš iPhone. Za pár vteřin máte po problému. Další výtka směrem k vývojářům je kvůli Instagramu. Z OGGL se na něj můžete přihlásit a přenášet své nově nahrané fotografie nejen v rámci sítě OGGL, ale i z ní právě rovnou na Instagram. Na webu se objevily zprávy, že při tomto postupu dojde k “narušení” fungování Instagramu v tom smyslu, že ve vašem profilu nelze záhy používat například funkci “sledování” dalších nových fanoušků. Nevím. Mě se to nestalo, ale nelze takové vývojářské “zaškobrtnutí” zcela vyloučit. Zástupci obou sítí o tom dobře vědí a snaží se problém rychle odstranit. Tudíž není důvod k obavám. Dá se to napravit. Dalším negativem je velmi slabá výdrž baterie iPhonu, pokud síť používáte často. A to i v okamžiku, že si “jen” prohlížíte obrázky ostatních. Doufám, že se tohle v budoucnu povede napravit.

A ještě jedna drobná výtka směrem k OGGL – Je nebezpečně návyková 🙂

VÝHODY:

– Přehledné a příjemné uživatelské rozhraní. Možnost nejen posílat své snímky, ale také vybírat z si do svého profilu obrázky od jiných, kvalitních autorů.

– Inspirativní autoři. Většina tvůrců, které nominují své fotografie do hlavního sledu obrázků, je skutečně zkušených. A tudíž dávají hlasy hlavně povedeným a dobře zpracovaným snímkům.

– Nemožnost nahrávat do sítě jiné fotografie, než ty, které jste vytvořili v rámci aplikace OGGL s virtuálními objektivy a filmy od Hipstamatic.

Pozn. Je to osobní pohled. Některým z vás se to nelíbí a psali jste na naší Fan Page na Facebooku, že byste si tuhle funkci přáli. Já bych ji ale nechtěl. Ztratilo by to kouzlo v podobě jednoho stylu fotek z jedné stáje:-)

NEVÝHODY:

– Na nestabilním 3G nebo WIFI připojení se app OGGL kousne. Lze to vyřešit pouhým vypnutím a zapnutím iPhonu. Není třeba app mazat a přeinstalovat.

– Vybíjení baterie. Uživatelé si na to často stěžují a mají pravdu. Aplikace a používání sítě OGGL baterii vašeho iPhonu doslova “vysává” a je třeba na to pamatovat.

– Údajné potíže s přeposíláním snímků na Instagram.

– Nemožnost si prohlížet často velmi skvělé fotografie od talentovaných Hipstamatic fotografů jinde, než jen v aplikaci. Možná by stálo za hřích mít i web:-)[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/hipstamatic-oggl/id640339204?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]

Info na závěr: Před dvěma dny ředitel Hipstamatic týmu Lucas Buick na blogu oznámil, že během 1 až 2 měsíců se na trhu objeví i verze aplikace pro Windows Phone 8. Mělo by se tak stát v souvislosti s aktuálním uvedením telefonu Nokia 925. Je otázkou, nakolik budou uživatelé z konkurenční platformy aktivní v síti a v jaké míře budou mít vůbec chuť mobilně fotografovat. Pro Android zatím OGGL app nechystá.