Slavný Instagram s novým kabátem

Jedna z nejslavnějších aplikací pro tvorbu a sdílení fotografií s iPhonem, legendární Instagram, dneska představil update-verzi 2.1 , který se vskutku povedl. Vývojáři upravili mírně nejen dosavadní design a rozhraní aplikace (včetně ovládacích ikon), ale doplnili také další filtr s názvem Sierra a novinku – nástroj LUX. Všimnete si ho při úpravě fotografií na displeji vlevo dole. Od teď můžete jedním dotykem vyrovnat případné chyby v expozici, zejména při podexponování snímku. Stejně tak velmi dobře upravuje případný nedostatek kontrastu snímku. V některých případech připomíná mírně i funkci HDR úpravy fotografie. Podle vývojářů z Instagramu je LUX  ideální především pro fotografie  krajiny  a městských scenérií. Jeho doménou je zkrátka vyrovnávání dynamického rozsahu obrazu, který zlepšuje detaily v tmavých částech snímků, ovšem na úkor nejjasnějších oblastí. Ale dost složité teorie:-) Zkrátka, jedním tlačítkem získáte svižnější obrázek a hotovo:-)

Nový filtr Sierra dodává fotografii stárnutí a vyblednutí. Pokud jsem si dobře všiml, zmizely naopak celkem oblíbené filtry Gotham a Poprocket, které tvůrci app poněkud překvapivě odstranili. To ale neznamená, že by nebylo i nadále z čeho vybírat. Ostatně, silnou stránkou Instagramu, který je dominantním globálním hráčem na trhu s aplikacemi pro práci s “mobilní fotografií”, je především jeho důraz na sdílení a propojování uživatelů.

A je vidět, že i přes rostoucí konkurenci neponechává tým Instagramu nic náhodě. Nový update 2.1 se zkrátka povedl a znát je to i při nahrávání, prohlížení a editaci snímků. No, není divu, že se duchovní otcové aplikace, pánové Kevin Systrom a Mike Krieger, stále snaží. Přeci jenom, když se člověk podívá například na vloni nastartované projekty pro sdílení fotek, například projekty Tadaa nebo EyEem , případně PicYou, a celkově sílu “normálních” sociálních sítí, včetně nástupu žhavé novinky Pinterest, určitě je třeba mít se na pozoru.

Na druhou stranu, tým Instagramu si koncem loňského roku připil na zdolání hranice 13 milionů uživatelů, což je už velká partička iPhone fotografů:-) Psal jsem o tom ZDE.

K dobru je třeba mu přičíst i to, že od začátku až doposud funguje i ta nejnovější verze aplikace pro všechny generace iPhonů, které kdy byly vyrobeny. A ke všemu, stále je, byl a bude (?) zdarma:-) Stáhnout si ho můžete ihned. Viz odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/instagram/id389801252?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]