Snapseed dostal aktualizaci, která umí editaci tváří a podporuje formát RAW

Snapseed

Oblíbená aplikace Snapseed se dočkala aktualizace na verzi 2.9, která přináší nové možnosti editace fotografií a hlavně podporu bezztrátového formátu RAW.

Snapseed je univerzální editační aplikací, která je jednoduše jednou z těch nejlepších, které na platformě iOS můžete používat. Je to zejména díky množství jeho funkcí, jejich jednoduchému aplikování a v neposlední řadě i češtině. Tato aktualizace je sice malý krok pro Snapseed, ale velký skok pro jeho uživatele.

Snapseed

RAW

Aktualizace 2.9 přináší zejména podporu bezztrátového formátu RAW, na jehož implementaci do aplikace pracovali vývojáři mnoho let. Za ně naprofilovali na 144 modelů kamer, které do různých RAW souboru ukládají svá surová data. Snapseed je nyní přečte a umožní vám s nimi pracovat.


RAW (z anglického raw, což je surový, nezpracovaný) je soubor obsahující minimálně zpracovaná data ze snímače digitálního fotoaparátu. RAW není přímo souborový formát, ale spíše třída souborových formátů, protože každý výrobce implementuje jiný formát RAW souborů.

Každý z RAW formátů má svoji příponu v názvu souborů, podle které je lze identifikovat. Canon označuje svoje RAW soubory příponami .crw a .cr2, Nikon zase .nef, Olympus .orf, Minolta .mrw a třeba Panasonic právě .raw. RAW soubory jsou digitální obdobou negativů, tzn. RAW soubor není přímo použitelný jako obrázek, ale obsahuje všechny potřebné informace k jeho vytvoření.

Zdroj: Wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Raw_(grafika)


RAW umožní lepší prosvětlení stínů, lepší opravy přepalů, zvýrazní strukturu snímku, vyváží bílou atd. Snapseed s těmito daty navíc pracuje nedestruktivní formou. K tomu přidává volbu uložení standardně do souboru JPG nebo nově i do PNG.

Text a Obličej

Snapseed do své aktualizace přihodil i novou možnost editace snímků a to zejména portrétů. V nabídce filtrů se tak nachází editace pojmenovaná Obličej, jež vám skýtá četnou úpravu vašich portrétních fotografiích. Nabízí dvě nastavení, kdy první určí tón obličeje, který je vybrán automaticky, a druhý jeho zvýraznění.

Samozřejmě editaci můžete provést i ručně. Volby jsou zde tři – nasvícení obličeje, vyhlazení pleti a jasnost očí. V Nástrojích můžete fotografii aplikovat i Text. Fontů a barev je spousty, text jde i zprůhlednit, nejde však natočit. Snapseed vám tímto krokem umožňuje vytvořit ze své fotografie zajímavou pohlednici.