iPhone fotografii vyučují i ve škole

Bohužel ne u nás, ale třeba se to jednou změní:-) Ne, nelekejte se, opravdu mi nepřeskočilo. Jen jsem narazil na vcelku zajímavé video, kterou natočila do svého servisu známá tisková agentura Associated Press (AP), a zveřejnil ho web BrisbaneTimes. Zpráva pojednává o tom, že vcelku populární škola Corcoran College of Art and Design ve Washingtonu, zavedla do své výuky jako regulérní předmět iPhone fotografii, respektive fotografování iPhonem (mobilním telefonem), potažmo tzv. iPhoneography. Nejsem si jistý, ale skoro bych se vsadil, že je to poprvé, co podobná instituce oficiálně přijala tento obor jako žánr a zároveň uměleckou formu. Důvod k rozhodnutí nabídnout studentům vážně míněné studium tohoto oboru má oporu patrně v rostoucím zájmu o mobilní tvorbu.

A to nejen ze strany skalních fanoušků a tvůrců, ale i komunit, široké veřejnosti, a v neposlední řadě „velkých“ amerických médií. Zatímco u nás, v Čechách, vydavatelé s podobným formátem téměř nepracují – a pokud ano, je to jen velmi okrajově a bez koncepce – v zahraničí se stává stále žádanějším. A to jak díky sociálním sítím typu Instagram, tak stále kvalitnějšímu příslušenství, softwaru, aplikacím, ale i kvalitě smartphonů. Ostatně, podívejte se na přiložené video agentury AP, v němž mluví kromě jedné z lektorek – Cindi Hobgood, také zástupce školy Steve Elfers. A teď ruku na srdce, přátelé, kdo z vás by se nechtěl vrátit do školní lavice, zvlášť, kdyby byla zrovna hodina iPhone fotografie ? Nezbývá než doufat, že tenhle populární styl získá dostatečný počet fanoušků také u nás a i místní média si ho začnou všímat více. A alespoň občas zařadí nějaký ten příspěvek do svých vysílacích časů a na své weby. V lepším případě, že s ním budou seriózně pracovat na úrovni obrazového zpravodajství nebo videa. Doufejme !

P.S. Prozatím zůstaneme alespoň v rovině workshopů, které pro vás v dohledné době s blogem iPhonefoto připravujeme. Ten nejbližší (z technických důvodů odsunutý z března) se bude konat zanedlouho:-) Pokud by někdo z vás měl zájem se ho zúčastnit, základní info a kontakt hledejte ZDE. Ale pozor, je téměř obsazený !