6 tipů, jak se stát lepším iPhone fotografem (2.díl)

Proč někteří lidé dokáží vytvořit úžasné fotografie iPhonem? A proč vaše vlastní fotky nikdy takové nebyly? Stačí se jen učit a můžou být takové. V tomto seriálu si ukážeme 6 tipů, které vám pomohou popostrčit vaše výtvory dál!

V 6 článcích se tu setkáte vždy s novým tipem. Tak se pojďme podívat na druhý tip, který může vaší kreativitu posunout o hodně dopředu.

Experimentujte s novým žánrem

Pokud budete stále fotografovat stejný tip fotek a stejný objekt, nikdy nedosáhnete potřebné kreativity a ustrnete na jednom místě. Zkoušejte různé varianty, různé předměty a různé kompozice fotek. Jen to vám pomůže ve fotografiickém růstu.

6 tipů, jak se stát lepším iPhone fotografem
Zpracováno ve VSCOcam s předvolbou A5

Fotografování předmětů a scény, která je mimo komfortní zónu (tedy ne ideálně nasvícená nebo v netradičním prostředí atd.) vás donutí řešit nové problémy, jak se s tím vypořádat. V důsledku toho se naučíte nové techniky a objevíte aplikace, které vám pomohou tvořit fotografie, které chcete. Tak budete moct použít váš iPhone k vyfotografování čehokoliv v jakékoliv situaci.

6 tipů, jak se stát lepším iPhone fotografem
Zpracované ve VSCOcam s předvolbou S6

Experimentování s různými žánry vám pomůže poznat sama sebe jako fotografa. Zjistíte, co se vám líbí a co ne. A moc se to neliší od poznávání čehooliv jiného, prostě když to nezkusíte, nemůžete vědět, co a jak funguje. V tomto procesu pak objevíte nové věci, které pro vás budou zajímavější.

6 tipů, jak se stát lepším iPhone fotografem
Kontrast a kompozice zde dodává obyčejné věci, jako je klobouk, zajímavý výsledek

Takže pokud fotografujete převážně třeba krajinu, proč nezkusit portrét? Jestli je vaší vášní street fotografie, pujčte si například makro objektiv a vyzkoušejte fotit malé objekty jako je hmyz, květiny a vytvořte nějaké makro fotografie. Máte rádi rušné scény? Naušte se tvořit minimalistické kompozice míst. Fotíte přírodu? Prozkoumejte městskou zástavbu a foťte architekturu.

6 tipů, jak se stát lepším iPhone fotografem
Zpracované ve VSCOcam s předvolbou C3

Jestli vyznáváte zátiší a nepohybující se předměty místo těch v pohybu, zkoušejte sportovní fotografii. Ještě lépe, pokud se na scéně spousta světla, jako u nočního fotografování. Upravujete fotky do nápaditých barev? Dělejte černobílé. A naopak, jestli jsou vaše úpravy decentní, zkuste někdy více efektů, třeba budete překvapeni a přijdete na nové možnosti.

6 tipů, jak se stát lepším iPhone fotografem
Zpracováno ve VSCOcam s předvolbou B2

Experimentování s různými žánry je důležitý faktor ve vaší přeměně v lepšího fotografa. Jen to vám pomůže lépe porozumět fotografování obecně a uvědomit si, jaké dovednosti mají zkušenější fotografové.

6 tipů, jak se stát lepším iPhone fotografem
Zpracováno ve VSCOcam s předvolbou HB1

Autor článku například velmi často fotografoval scény v ulicích a metru. Byla to pro něj zábava, ale nikam ho to neposouvalo. Cítil, že stejný snímek dělá znovu a znovu a že je jeho výsledná fotografie omezena tím, že musí najít dobré místo k focení. Tak začal fotografovat portéty členů jeho rodiny. To jeho fotografické dovednosti rozšířilo a pak lépe mohl zachytit nejen statické scény.

6 tipů, jak se stát lepším iPhone fotografem
Zpracováno ve VSCOcam s předvolbou A1

Pak se přesunul k fotografování přírody a krajiny. Napadly ho tak nové myšlenky symetrie a perspektivy, které použil, když fotografoval městské objekty. Hledal symetrie čar a linií, které stály v přírodě, takže je krásně vidět, jak se vše poté může prolínat a pomoci.

6 tipů, jak se stát lepším iPhone fotografem
Zpracováno ve VSCOcam s předvolbou E1

Také je dobré, pokud fotografujete krajiny, zahrnout do nich lidský prvek – například člověka stojícího v poli nebo ruku zasahující do záhonu květin.

6 tipů, jak se stát lepším iPhone fotografem
Zpracováno ve VSCOcam s předvolbou LV03

Takže bez ohledu na druh fotografování si můžete zkoušet nové techniky. Zaručeně vám to zlepší kreativní schopnosti. A nikdy nevíte, jestli přitom neobjevíte novou vášeň. Nebojte se experimentů, můžete jen získat!

Seriál bude pokračovat zase příště třetí částí. Pokud se chcete zlepšit ve svých fotografických výtvorech a používáte k fotografování často iPhone, mrkněte na náš workshop iPhone fotografie.

Zdroj: iphonephotographyschool.com