645 PRO app přichází, první dojmy

Olaláááá, to se nám to v tom App Store dneska řádně zahušťuje:-) Jen jsem stačil o půlnoci oslavit dvoustý článek na tomto blogu a zároveň i představit novou českou fotoaplikaci Rollage, už tu máme další, parádní kousek jménem 645 PRO.  Poprvé jsem o něm psal před týdnem TADY. Ani v nejmenším jsem ale netušil, že za necelých sedm dní budu tuhle hojně diskutovanou app přímo testovat. Takže směle do toho.

645 PRO si nesmíte nechat ujít. Alespoň, pokud jste zásadní příznivci aplikací, jejichž ovládání a uspořádání se vizuálně i funkcemi podobá klasickým nebo digitálním kompaktům či zrcadlovkám. Že to zní bláhově ? Možná, ovšem i takový styl někteří vývojáři preferují a snaží se mu příblížit. Autor Mike Hardaker je jedním z nich. Ostatně, dokázal to už při tvorbě svých předchozích a poměrně úspěšných aplikací 6×6 a 6×7. Pokud jste na ně ještě nenarazili, doporučuji je prozkoumat. Osobně velmi často a rád pracuji s „šestsedmičkou“.

V případě 645 PRO se Mike pokusil jít ještě dál…. A podle mě úspěšně. Dneska odpoledne jsem z časových důvodů provedl jenom krátký, velmi rychlý test. A výsledek ? Nadmíru nadšený jsem především z obrazové kvalitu. A to zdůrazňuji, že snímky jsem pořizoval nikoliv poslední „eskovou“, ale předposlední verzí iPhonu 4. Tudíž u 4S lze očekávat ještě vyšší level. Celkové uspořádání menu a rozhraní aplikace na mě působí po prvním „osahání“ velmi přívětivě.

Jistě, mám trochu problém s ovládáním malých funkčních tlačítek vlevo od displeje (nastavení mřížky, měření, vyvážení bílé a časovač), ovšem, kdo má ruce jako já, ten si prostě nemůže vymýšlet:-)  Celkově jsou ale dotyková tlačítka (kolečka) dobře ovladatelná a nemám s nimi jakýkoliv problém. Příjemný je i „podsvícený“ displej ve spodní části, který přináší přehled o aktuálním nastavení času, citlivosti, typu měření, stavu baterie, volbě filmu a podobně. Fantasticky působí tlačítka aretace ostření a expozice, která fungují skvěle. Je třeba ale získat určitý návyk. Přeci jenom, velké prsty a menší tlačítka na displeji se občas nemusejí hned na první dotyk potkat:-) Ale domnívám se, že je to jen otázka cviku.

Jediná věc, která mě prozatím na téhle app vadí, je, že stav baterie přímo v otevřené aplikaci ukazuje jinou hodnotu, než je skutečná u iPhonu. Jinými slovy, zatímco app mi hlásila, že jsem vlastně téměř vybitý, telefon měl stále ještě dobrých 20 procent energie. Ale to vskutku drobnost. Naopak by to bylo horší. Aktuálně je novinka 645 PRO app ke stažení za cenu 3,59,- eur. Někomu se to zdá možná hodně, já jsem ale neváhal ani vteřinu. Viz Odkaz do App Store.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/645-pro/id518235205?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]

P.S. Během víkendu se chystám provést podrobný test téhle hojně diskutované app, která si už nyní mezi některými blogery a iPhone fotografy vysloužila přezdívku „Zabiják kompaktů“ 🙂

PRVNÍ DOJMY:  Z krátkého testování mám pocit, že je to jedna z nejpromyšlenějších a zároveň velmi jednoduchých app pro fotografování iPhonem. Zároveň ale je třeba přiznat, že více se bude hodit spíše pro fotografy, kteří pracují rádi klidně a nepreferují rychlé fotografování momentek  na ulici. Tady je třeba trochu pracovat s nastavením. Výborná je ale výsledná kvalita záznamu. První snímky si můžete prohlédnout níže:

Foto 1: Jeden z formátů (čtverec) a záběr s upravenou a aretovanou expozicí.

Foto 2: Rovněž čtvercový formát, ale bez upravené expozice.

Foto3: Ukázka velmi netradičního panorama formátu 6×17.

Hlavní funkce nové aplikace 645 PRO:


1. Maximální kvalita obrazu
-645 PRO vytváří vysoce kvalitní JPEG. Současně možnost ukládat data ve formátu TIFF pro pozdější post-processing.

2. Intuitivní ovládání
– 645 PRO má všechny ovládací prvky „jako fotoaparát“ a poskytuje okamžitý přístup ke všemu.

3. Funkce
– 645 PRO dovoluje ovládat například  expozici, zaostření, vyvážení bílé, a další …

4. Bodové měření
– S 645 PRO si můžete vybrat mezi standardní Multi-Zone a vícebodovým měřením.

5. Výkon při nízkém osvětlení
– Pomocí nočního režimu nastavíte  rychlost závěrky 645 PRO až na 1 vteřinu.

6. Profesionální filmové režimy
– 645 PRO má sedm barev a B & W filmové režimy inspirované klasickým filmem.

7. Formáty záznamu
– 645 PRO nabízí volbu mezi pěti různými středními formáty, včetně nezvyklého panorama 6×17.

8. Živý náhled
– Hledáček může ukázat  přesně to, co zachytíte. Takže můžete pracovat s konkrétním motivem a zvoleným formátem bez omezení.

9. Základní informace
– LCD displej 645 PRO vám ukáže vše, co potřebujete vědět o svém fotoaparátu, od ISO a rychlosti závěrky, až po blesk a stav baterie.