Apple iPad Air 2 nám dokázal, že fotografie tabletem může dávat smysl

Poprvé jsem se s focením tabletem setkal v Americe v květnu roku 2011. V té době to mohla být 2. generace nebo dokonce ještě ta 1. Je zajímavé, když projíždíte na vznášedle bažiny v Everglades na Floridě a vedle vás na lodi stojí rozměrný Američan a v ruce drží obrovskou desku. Od té doby těchto případů přibývalo a není problém vidět ani české uživatele fotící tabletem. Podívejme se na nový iPad Air 2, protože jak řekl Phil Schiller na uplynulé Keynote právě s představením nových iPadů: ,,Jedná se o nejlepší hledáček pro komponování vašich fotek a videí”.

ipad

Co si budeme povídat, iPad Air 2 je po technické stránce výborný. Dostal 8 megapixelový sensor, který by se dal srovnat s tím v iPhonu 5s. Díky němu můžete zachycovat slow-motion, time-lapse a 42 megapixelové panorama.

Představte si však realitu. Když vidíte někoho pořizující snímek se sedmi nebo deseti palcovým displejem před obličejem, je to více než úsměvné. Podívejte se na to ale z té druhé strany. Jak řekl Phil Schiller tak větší retina displej vám opravdu pomůže lépe komponovat své snímky. Snáze vidíte, jestli máte zaostřeno na správný objekt a snáze si výsledný snímek na tak velké obrazovce také zkontrolujete. S přibývajícími možnostmi pro editaci a s nárůstem nových foto aplikací je zde i ideologie používání jednoho zařízení od začátku až do konce, díky čemuž se mobilní fotografie nadále rozrůstá.

Mnoho profesionálů, ne příliš zdatných s high-end technologií, vidí focení tabletem nebo smartphonem jako příklad popularizace digitální fotografie. Dle mého názoru je to přirozený vývoj. Samozřejmě může být frustrující, sledovat někoho, jak sahá po tabletu k pořízení snímku. Dokonce horší představa je, že vám tím kazí výhled. Pokud se podíváte na další rčení od světoznámého fotografa: ,,Nezáleží čím fotíte, ale jak fotíte”, máte jasný důkaz, že to není hlavní problém, ale spíše jen názory některých lidí. Jelikož telefony a tablety máme téměř neustále při ruce, je to nejvhodnější zařízení pro pořízení snímku.

Screen-Shot-2014-10-16-at-4.42.18-PM

Samozřejmě se na to nemůžete dívat tak, že byste prodali veškeré fotoaparáty a používali jen mobilní zařízení. Spíše se jedná o skvělý doplněk, který máte při sobě, protože pokud se vám povede vyfotit své dítě, psa, přítelkyni a zachytit daný moment na mobilní zařízení, nebudete si vyčítat, že kvůli lenosti jste nechali své drahé DSLR doma. Tablet iPad Air 2 stojí v základu přes 13 tisíc korun, což není až tak hrozná suma v porovnání cena/výkon oproti konkurenci. Na trhu naleznete i levnější řešení v podobě kompaktů (například řada RX100 od Sony je výborná, pro focení). Nevýhodou je ale úložiště, protože za 13 tisíc dostanete pouze 16 GB, což na uložení vašich snímků není moc a vy budete muset investovat další peníze za cloudová nebo externí úložiště.

Když srovnáte trh s fotoaparáty a mobilními zařízení celkově, mezera mezi těmito odvětvími se den ode dne zmenšuje a je příjemné sledovat rychlost tabletů a smartphonů, jak dohánějí a v některých aspektech předhánějí jisté kategorie fotoaparátů. Mobilním fotografům doba přeje a já vám jen přeji mnoho skvělých snímků a nestyďte se fotit na veřejnosti tabletem či smartphonem, budete si to později třeba vyčítat.

Článek je inspirován příspěvkem z webu The Verge, ale je doplněn o poznatky autora.