Honza Březina – aplikace Fripito je již k dispozici (rozhovor)

Chcete-li si o tomto titulu přečíst více, můžete tak učinit v článku Startup pro fotografy, a protože jsme Honzu na toto téma i zpovídali, můžete se za tímto rozhovorem ohlédnout v článku S Honzou Březinou o aplikaci Fripito pro fotografy a cestovatele. Doba však postoupila a hlavně samotný vývoj titulu značně pokročil. Jak je na tom tedy Fripito teď?

Aplikace Fripito měla být k dispozici v obchodech App Store a Google Play už na začátku léta, proč se její uvedení opozdilo?

Potkalo se nám několik faktorů. V první řadě je to naše snaha udělat appku jednoduchou a hezkou. První verzi jsme měli opravdu již v červnu, ale rozhodli jsme se ji zjednodušit a díky grafikovi udělat i vyladěnější. Vše bylo připraveno počátkem srpna pro iOS 7 a ukázalo se, že s iOS 8 nám Apple trochu zavařil a tak jsme se rozhodli první verzi udělat rovnou plně kompatibilní s iOS 7/8 včetně podpory nových iPhonů.

Nastal nějaký problém se samotnou optimalizací pro iOS 8 a s nárůstem pixelů displejů nových iPhonů 6?

Upravit aplikaci pro iOS 8 byla otázka asi dvou dnů, protože se trochu změnila práce s úložištěm. Podpora nových iPhonů byla výrazně náročnější zejména kvůli chybám v xCode 6.0. Nakonec se vše podařilo vyřešit přesně podle specifikací Applu a to bez kompromisů. Nechtěli jsme snižovat kvalitu zobrazení fotografování.

 

 

V minulém rozhovoru jsi uváděl, že v aplikaci bude na 100 průvodců po lokalitách po celém světě. Změnilo se nějak toto číslo, nebo stále platí?

V tomto okamžiku máme opravdu dokončených, rozpracovaných nebo nasmlouvaných skoro 100 průvodců. V aplikaci se ale budou objevovat postupně, tak jak je jednotlivý autoři dokončí. Navíc Fripito je živý organismus a novým členem našeho týmu se může stát každý šikovný fotograf. Přímo v aplikaci se lze přihlásit nebo doporučit svého oblíbeného autora. Rozhodně se je na co těšit nejen nyní, ale i do budoucna.

Můžeš prozradit, kolik průvodců bude třeba pro Českou republiku a Slovensko?

Našim hlavním trhem jsou Spojené státy, takže jsme začali se známými destinacemi v zahraničí. Nicméně už nyní je dohodnutá trojice autorů pokrývající ČR a další hledáme. Svět je opravdu velký a zajímavých míst je tolik.

Je Fripito českou aplikací? Bude její rozhraní a hlavně její průvodci psáni i v naší mateřštině?

Fripito je sice americká společnost, ale vývoj probíhá kompletně v ČR. Mezi prvními šesti jazyky uživatelského rozhraní čeština nechybí a zatím všechny průvodce do češtiny překládáme, i když některé vznikají v jiných jazycích. Doufám, že obchodní výsledky doma budou dost dobré, abychom mohli u tohoto modelu zůstat. Jsme patrioti.

Kdy se tedy můžeme těšit, že si aplikaci sami stáhneme a vyzkoušíme?

Aplikace je již k dispozici v CZ a SK App Storu a v Google Play. Na zbývající trhy ji uvedeme 29. 10. v New Yorku na veletrhu Photo Plus Expo. Navíc první týden si čeští a slovenští uživatelé mohou užít 50% slevu na všechny průvodce.

Stáhněte si aplikaci Fripito na vaše zařízení s iOS nebo se systémem Android.