Apple představil iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X. Přechod ze sedmiček se příliš nevyplatí

iPhone X

Alespoň tedy, co se fotografických dovedností novinek týče, a pokud nevlastníte starší model jak iPhone 7. Hranice totiž posouvá jen model iPhone X a to ne o moc.

V úterý 12. 9. se konal Apple Special Event, kde byly vyjma třetí série Apple Watch a Apple TV 4K představeny i nové iPhony 8 a „One more Thing“ v podobě iPhonu X. Osmičky jsou spíše evolucí sedmiček a příliš novinek nenabízejí, iPhone X je však jiná káva.

 

iPhone 8 je spíše jen 7s

Nové iPhony jsou rok od roku lepší po všech jejich stránkách, na to jsme zvyklí. Přinášejí nový čip, jsou rychlejší (tentokrát o 25 % oproti předchozí generaci) a letos novinka navíc podporuje bezdrátové nabíjení. Pokud se ale zaměříme čistě na fotografické kvality jejich čipů, novinek najdeme opravdu jen poskrovnu.

Porovnejme tedy fotoaparát osmiček s loňskými sedmičkami. 12megapixelové rozlišení fotoaparátů s širokoúhlým objektivem a teleobjektivem je totožné, stejně tak clony obou objektivů zůstávají beze změn (ƒ/1,8 a ƒ/2,8). Optická stabilizace, optický zoom, až 10× digitální zoom, fotky a Live Photos s širokým barevným rozsahem i Portrétní režim jsou stále dostupné i ve starším zařízení. První změna přichází až se čtyřdiodovým True Tone bleskem.

Rozlišení fotoaparátů s širokoúhlým objektivem a teleobjektivem je totožné, stejně tak clony obou objektivů zůstávají beze změn.

Ten v osmičkách má totiž pomalou synchronizaci, takže by měl lépe osvítit scénu ve zhoršených světelných podmínkách. Druhá změna je v editaci portrétové fotografie. Ve Fotkách u osmiček a verze X přibude Portrétní nasvícení, které dokáže vymazat pozadí, převést barvy na černobílé atd. To v iPhonech 7 Plus dostupné nebude. Ptáte se proč, když procesor by to jistě utáhl? No nejspíš proto, aby alespoň něco bylo trochu jinak.

iPhone X

Větší vylepšení tak přichází spíše v pořizování videozáznamů. Osmičky umí natáčet 4K video při 24 fps, 30 fps nebo 60 fps. Sedmičky to zvládaly jen ve 30 fps. Zpomalené video při 120 nebo 240 fps už ale lze nahrávat v kvalitě 1080p. Sedmičky pořizovaly 240 fps jen v kvalitě 720p. Časosběrné video, optická stabilizace obrazu pro video, optický zoom a až 6x digitální zoom (u verze Plus) – to vše zůstalo beze změn. Chcete-li vědět, jaké změny se udály u čelní kamery, odpověď je jednoduchá – zcela žádné.

 

iPhone X si své označení zaslouží

„Xko“ je opravdu zcela novým iPhonem, přepracovaným od základu. Vnitřnosti má sice víceméně totožné s osmičkami, už na první pohled je ale jasné, že je převyšuje svým provedením. Záda má sice také skleněné, takže také umožňuje bezdrátové nabíjení, celou čelní stranu však zabírá bezrámečkový displej. Ten má úhlopříčku 5,8 palce, je technologie OLED, poskytuje HDR a jeho rozlišení je 2 436 × 1 125 při 458 pixelech na palec. Vaše fotky na něm tedy budou vypadat naprosto úžasně.

Tolik tedy k první velké změně. Druhá je pak ta, že telefon již nemá tlačítko plochy. Odemyká se pomocí Face ID, které nahradilo Touch ID. Stará se o něho duo čoček u horního reproduktoru, které nově dokážou pracovat s portrétovým režimem, i pokud fotografujete svá selfie. O Portrétním nasvícení už byla řeč výše. Duo čoček však umožní pořizovat Animoji – animované emotikony na základě toho, jak se tváříte.

Rozlišení však zůstává na sedmi megapixelech, clona je ƒ/2,2. Využít můžete i Retina blesk, a fotky a Live Photos se pořizují s širokým barevným rozsahem. Zachováno zůstalo i pořizování HD videa při 1080p. Třetí změna už se konečně týká hlavního fotoaparátu.

iPhone X

Ten nese na chlup stejné parametry jako ten u iPhonu 8 a 8 Plus s dvěma podstatnými změnami. Clona teleobjektivu se snížila na ƒ/2,4, a právě i teleobjektiv má nyní optickou stabilizaci obrazu. Pokud byste se tedy mezi telefony iPhone měli rozhodovat pouze podle parametrů fotoaparátů, který byste zvolili?

Nejste-li nároční a stačí vám předchozí generace, vzhledem k minimu rozdílu v kvalitách fotoaparátu, na ní můžete značně ušetřit.

Pokud nevíte, může vám napovědět jejich cena. iPhone 8 totiž bude v prodeji už od 29. září za 20 990 Kč za 64 GB variantu, větší 256 GB model pak bude stát 25 490 Kč. Model iPhone 8 Plus bude k dispozici toho samého data za 23 990 Kč za 64 GB a 28 490 Kč zaplatíte za 256 GB verzi. Jistě zajímavější model iPhone X má i zajímavější cenovku. 64GB verze totiž vyjde na 29 990 Kč a 256GB verze pak dokonce na 34 490 Kč. Předobjednávky na tento opravdu revoluční iPhone budou k dispozici od 27. října.

Nejste-li nároční a stačí vám předchozí generace, vzhledem k minimu rozdílu v kvalitách fotoaparátu, na ní můžete značně ušetřit. iPhone 7 totiž startuje na částce 16 490 Kč za 32GB variantu. Za 128 GB pak zaplatíte 19 490 Kč. 32GB Plus verze vyjde na 19 990 Kč, 128GB pak na 22 990 Kč.

Zdroj: The Verge