Archaic app – 200 let stará krása

Tři jednoduché styly pro zpracování fotografie, které jsou staré bezmála 200 let, nabízí nová fotoaplikace Archaic. A co víc, pochází z českých (přesněji řečeno moravských) „luhů a hájů“. Má ji totiž na svědomí Aleš Kelnar.

Pokud vás láká zpracování vašich iPhone fotografií podle dnes již legendárních technik jako Platinum & Palladium, Cyanotype a nebo speciálně pojmenované techniky Van Dyke (vznikla podle tvorby a postupů vlámského malíře Anthony van Dycka), máte k tomu ideální příležitost. Aplikace funguje snadno. Vše za vás „udělá“ trojice přednastavených algoritmů, z nichž každý přetransformuje obrázek do vámi vybraného stylu. Můžete se rozhodnout, zda chcete editovat snímek z galerie iPhonu nebo vyfotit a posléze upravovat nový, aktuálně vyfocený. Od Platinum & Palladium stylu očekávejte alternativní techniku, která  se vyznačuje bohatostí detailů a jemnější stupnicí šedých tónů. Výsledná fotografie působí chladnějším dojmem a sametově černou.

Archaic app foto 1

Kyanotypie je pro změnu relativně jednoduchá technika,  která používá tónování do modra. Máte-li rádi námořnickou modř, vzhůru do toho !!! A do třetice proces Van Dyke, který pracuje s bázemi hnědého tónování a pigmentu. Proces zpracování fotografie a její proměna se odehrává ve čtyřech automatických krocích za sebou. Rychlost závisí na generaci iPhonu (rychlosti a výkonu jeho procesoru), který používáte. A také velikosti rozlišení, které v nastavení zvolíte. V základu počítejte s rozlišením 1600×1600 px.  Zvýšit ho můžete ale až na absolutní maximum pro každý z iPhonů, což je naprosto skvělé. Textoval jsem zpracování fotografie na iPhonu 5 a použil rozlišení 1936x1936px.

A výsledek? Můžete se podívat na snímky upravené všemi třemi nabízenými technikami. Závěrem jen snad drobná poznámka. U některých fotografií jsem měl pocit, že po úpravě dojde k jejich mírnému rozostření. To je ale u tohoto typu technik zcela akceptovatelné a v pořádku. Ostatně, jak sem se dočetl v anotaci na tuhle app, tvůrci při jejím vývoji použili pro co nejlepší výsledky jako předlohu desítky originálních snímků, vyrobených starými technikami a pak je “protáhli“ moderním programem. Nakolik se jim povedlo co nejdůvěryhodněji proměnit postupy starých mistrů do moderní digitální app, posuďte sami. Já osobně dávám palec nahoru a jásám !!! Jen více takových česko-moravských fotoaplikací !!! Archaic ke stažení ZDARMA. Viz Odkaz na App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/archaic/id514376999?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]