Rozhovor: Muž z Tokia aneb Asijské momentky Pavla Kašíka

Umění nalézt a zachytit emoce člověka – jednotlivce v uspěchaných ulicích velkoměsta je snem snad každého street fotografa. Pavel Kašík, známější pod přezdívkou @bws_pavelsanje původem Čech, ale dlouhodobě žije a fotografuje v dalekém Tokiu a na dalších místech v Asii.  Jeho fotografie jsou precizními momentkami o každodenním životě kolem něj a přiznám se, že mě osobně jejich hloubka a zároveň zdánlivá banálnost fascinuje pokaždé, když je vidím.

Jaký je tvůj názor na mobilní/ iPhone fotografii?

Se vzrůstající kvalitou kamer zabudovaných do telefonů postupně pro amatéry mizí potřeba koupit si velkou, drahou a ve výsledku těžkou výbavu. Pro mě osobně asi nejvíce záleží na zachycení daného momentu, tudíž iPhone nebo jiný mobilní telefon s kamerou je často to pravé ořechové.

Co fotíš nejčastěji?

Dění kolem sebe. Spíše bych řekl, že nefotím sebe v nějakých situacích, ale raději lidi v nich. Nebo se snažím, aby mi “zapadlo” něco či někdo do prostoru nebo kompozice.

Kolik času strávíš úpravou jedné fotografie ?

To je různé. Většinou váhám nad barevnou nebo černobílou verzí. Důležitý je pro mě také vhodný “výřez”, abych podpořil, co jsem vlastně chtěl zachytit nebo sdělit v ten daný moment.

Jaké aplikace na focení a editaci nejčastěji používáš?

Mám iPhone, takže fotím v app Oggl (Hipstamatic) nebo ProCamera, jinak i normální nativní kamerou telefonu. Stejně tak postupuji při editování. Pokud neupravuji ihned po focení v ProCamera nebo Oggl, používám občas funkci základního fotoaparátu “Auto adjust”. Dále pak nejčastěji asi Luminance, Filterstorm,  B&W Lab, někdy Snapseed a občas Squaready.

Fotíš i klasickým fotoaparátem? Máš nějaké oblíbené tvůrce mezi iPhone fotografy?

Ano, fotím i na film. Používám  Canon G-III QL a Fujifilm Klasse S. Oblíbených autorů mám plno a jsem pyšným členem @BWS_Worldwide skupiny na IG (Instagramu). Výborná partička lidí z rozmanitých koutů světa a pestrostí námětů fotografií. A s neuvěřitelně jednotným názorem na fotografie ve vztahu ke kvalitě.

Už si někdy svoje fotografie vystavoval ? Pokud ano, kde ?

Tradičním způsobem jsem fotky nevystavoval. Některé z nich ale byly použity pro články či prezentace na internetu. Dokonce i pro hru v iPhonu jménem PixHole.

Jaký je tvůj názor na Instagram ? Používáš i jiné sociální sítě podobné IG ?

IG jsem “opustil” asi 2x, ale nakonec jsem se stejně vrátil. Ten celosvětový přístup a rozmanitost fotografií je prostě úžasná věc. Štve mě čas od času všechno na IG 🙂 Ale pak jsou tu lidé, které jsem poznal právě díky této síti, což je pro mě pozitivní. A toho se držím.  Jinak používám i Flickr, EyeEm a rozkoukávám se na Google+.

Co bys doporučil čtenářům, kteří s mobilem teprve začínají fotit ?

Upřímně, kdo dnes “začíná” fotit mobilem ? Snad jen ti, co jsou teprve 5-ti letí nebo naši starší rodiče:-) Ale doporučil bych všem mít určitě vždy nabitou nebo náhradní baterii a dostatek volné paměti. A fotit nejen pro sebe, ale snažit se to vidět i očima druhých. V neposlední řadě pak komunikovat o fotografii s ostatními. A to nikoliv jen prostřednictvím internetu.

Je pro tebe focení pouhým koníčkem nebo se nějak prolíná s tvým zaměstnáním ?

Spíš vážným koníčkem. Díky zaměstnání hodně cestuji, takže se to prolíná.

Tip redakce:

O tom, jak fotografuje vedle jiných tvůrců právě Pavel Kašík, si můžete přečíst i ZDE.

Fotogalerii Pavla Kašíka na Flickru si můžete prohlédnout ZDE.