Enfojer: Misky, ustalovač, zvětšovák, iPhone a vzhůru do fotokomory

Máte rádi mobilní fotografii, ale přitom občas z nostalgie zavzpomínáte na vůni ustalovače, misky a zvětšovák? Že se vám zkrátka zasteskne po fotokomoře a mokrém procesu ? Tak si držte klobouky, jedeme z kopce ! Známý web pro startupy Indiegogo totiž před několika dny přinesl promo na nápad party čtyř kamarádů, kteří se rozhodli navrhnout, sestrojit a pokusit se uvést do sériové výroby příslušenství ENFOJER. Že netušíte, co si pod tím názvem představit ? No, jednoduše nový typ mobilní temné komory, respektive zvětšováku a doplňků, které svoji kontrukcí dovolují přenášet fotografie z iPhonu či jiného smartphonu na fotopapír a pomocí tradičního postupu při mokrém procesu vyvolávat snímky na papír. Nevěříte? Myslím, že přiložené promo video vás snad přesvědčí:-)

ENFOJER fotokomora pro iPhone mobilni aplikace

Nevím, jak vám, ale mě se tenhle nápad moc líbí a věřte nebo ne, není to tak dávno, co jsem si říkal, jestli se někdo něco podobného odváží postavit. A stalo se:-) Autoři mají v tuto chvíli vyrobené 4 prototypy a pokoušejí se získat finance na rozjezd sériové výroby. Přestože na svém profilu Indiegogo prozatím získali jen 50% z požadované cílové částky 70 tisíc dolarů, zdá se, že jsou odhodlaní nápad dotáhnout do konce a dostat ho na trh. Pokud podobnému “šílenství” fandíte, máte ještě 5 dnů na to, aby jste tvůrce podpořili a předobjednali si jednu sadu temné komory. K dostání by měla být začátkem příštího roku a cena bude kolem 300,- dolarů.

Doplním jen, že vyvolávat lze pomocí tohoto příslušenství pouze černobílé snímky a to do velikosti 20×20 cm. Vývojáři provedli sérii dlouhých a náročných testů a kvůli materiálům se spojili s legendární firmou Ilford. Zvětšovat nemusíte jen fotky z iPhonu nebo jiných typů smartphonů, ale i z negativu. A to opět pomocí telefonu. Podmínkou je, aby se jednalo o film ve formátu 6×6. Abych nezapomněl, součástí celé koncepce a projektu je i speciální fotoaplikace, která dovoluje provádět řadu korekcí a úprav před samotným procesem zvětšování a vyvolání. Ach !!! Úplně cítím tu vlezlou vůni vývojky a ustalovače. A slyším zvuk hudby z rádia při červeném světle během “kouzlení” ve fotokomoře:-) Nemůžu si pomoci, tohle propojení digitální mobilní fotografie s old school procesem v temné komoře, mě zkrátka fascinuje. Tohle chci !