Big Lens app – hloubka ostrosti v akci

Když jsem si před několika dny přečetl specifikace fotoaplikace Big Lens,  zůstal jsem poněkud klidný a moc téhle novince nevěnoval pozornost. Až o víkendu přišel čas ji prozkoumat lépe a protože první reakce zahraničních kolegů – iPhone fotografů byly pozitivní, prověřil  jsem ji detailně. A vůbec nelituji.

Hlavní funkcí fotoaplikace je práce s hloubkou ostrosti. Většina z vás patrně tuší, o čem je řeč. Pro ty ostatní, zjednodušeně a laicky řečeno – rozostřením pozadí nebo konkrétního objektu na vašem snímku.  Jakmile aplikaci spustíte, vyskočí na vás základní menu, které vám nabídne typické – NAHRAJ FOTO, VYFOŤ FOTO a k tomu rychlý návod a ukázky, jak se s Big Lens vlastně  používá. Vše je příjemně intuitivní a přehledné. Působivý je rozsah světelnosti objektivu (respektive práce s tímto rozsahem světelnosti při úpravě vybraného snímku). Jednoduše dotykem prstu označíte místo, které chcete nechat zaostřené, zatímco plocha kolem se promění v plynule rozostřenu scénu. A to v závislosti na tom, jaký typ zaclonění zvolíte. Ale pryč od podrobného popisování, doporučuji vyzkoušet ! Třeba  vám trochu napoví přiložený screenshot.

big lens app 2

Abych nezapomněl, Big Lens v sobě zahrnuje i několik dalších efektů a pochopitelně sérii filtrů. Ty jsou stále populárnější nejen mezi uživateli iPhone, ale v případě této aplikace nejsou prioritou. Její hlavní síla je právě ve funkci práce s hloubkou ostrosti, čímž se snaží konkurovat funkci, kterou doposud uměly nabídnout převážně jen zrcadlovky a některé dražší kompakty.

Big Lens je v prodeji za 0,89 eur. Odkaz do App Store.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/big-lens/id470460905?mt=8″] Coby vášnivý iPhone fotograf ji mohu po víkendovém testování určitě doporučit.  Snad jen drobná výtka. Slušelo by se umožnit nám, uživatelům, kteří současně i rádi blogujeme a hrajeme si se sociálními sítěmi, zakomponovat do téhle fotoaplikace možnost sdílení nejen s Facebookem, ale i dalšími sítěmi. Osobně bych uvítal Twitter, Instagram, ale i třeba Tumblr nebo Posterous. Stejně tak by Big Lens slušela funkce AppLink (možnost přeskočit z téhle aplikace přímo do některé z dalších fotoaplikací). Vsadil bych se proto, že v dalších aktualizacích vývojáři tyhle drobné nedostatky určitě doženou.