Kodak vsadí na retro styl, uvede na trh konkurenci iPhonu Instamatic 2014

Pokud máte pocit, že jsem v titulku popletl písmenka, pak vás můžu ujistit, že nikoliv. Zatímco Hipstamatic je jedna z nejkultovnějších fotoaplikací pro iPhone, Instamatic byl před lety název pro sérii kompaktních fotoaparátů, které vyráběla legendární firma Kodak. Kdysi slavná značka nyní zkouší oživit vzpomínku na některé ze svých výrobků tím, že chce začátkem příštího roku uvést na trh dotykový telefon s objektivem. Projekt s názvem Instamatic 2014, o němž se mluví už od letošního jara, se tak patrně opravdu dostane do sériové výroby.

Instamatic2014_01

Firma plánuje začátkem příštího roku nabízet dokonce dva velmi podobné modely a na svém webu slibuje vývoj i další generaci telefonu pro rok 2015. Přístroj, navržený v typickém retro stylu původních fotoaparátů z 50-tých a 60-tých let minulého století, bude osazený objektivem PixPro s parametry 24-140mm f/3.9-5.9 a čtyřnásobným optickým zoomem. Výrobce slibuje fotoaparát s hodnotou 14MP a záznamem videa 720p HD s 30fps. Pro rok 2015 potom plánuje vylepšení, přičemž objektiv budoucího modelu by měl být PixPro 24-260mm, f/2.4-5.3 s desetinásobným optickým zoomem, fotoaparátem 16 MP, a záznamem videa ve formátu 1080p Full HD s 30fps. Zároveň se počítá s přechodem na formát Micro 4/3 a narůst by měla i velikost přístroje, kde se počítá s úhlopříčkou displeje 5 palců.

Instamatic2014_04

Není to poprvé, kdy se na trhu objeví podobně koncipovaný hybrid. Je to nicméně poprvé, kdy fotomobil od základu navrhne a vyrobí známý, kdysi velmi populární výrobce fotoaparátů a fotomateriálů. Navíc v retro designu, který je opět v kurzu. Instamatic 2014 bude pohánět konkurent operačního systému iOS od firmy Apple, tedy Android. Zda bude Kodak používat i vlastní aplikaci nebo speciální filtry, zatím neupřesnil. Jisté je, že se o novince mluví jako o další konkurenci iPhonu. Má šanci uspět? Přesněji, dokáže přilákat dostatek zákazníků ? Nechme se překvapit. Osobně si myslím, že to bude mít v záplavě nabídky fotomobilů na trh hodně těžké. Nic to ale němění na tom, že se jedná rozhodně o zajímavý projekt.

Instamatic2014_06 Pokud se o něm chcete dozvědět více, klikněte SEM. Jestli se vám líbí a chcete se stát jedním z prvních zákazníků, firma Kodak nabízí možnost předobjednávek emailem TADY. Cena modelu pro rok 2014 začíná na částce 199,- dolarů, další verze o rok později by se měla vyšplhat na 349,- dolarů.