Fotka z iPhonu na titulní straně Time

Fotografii, pořízenou iPhonem, konkrétně fotoaplikací Hipstamatic, zveřejnil na titulní stráně v jednom z posledních vydání legendární týdeník TIME. Snímek znázorňuje dramatickou událost posledních dnů – řádění hurikánu Sandy. Jeho autorem je fotograf agentury Getty Images Ben Lowy – jeden z vášnivých uživatelů a propagátorů iPhone fotografie v žánru reportáže. Záběr, který Ben pořídil, ukazuje extrémně rozbouřené moře a vysokou vlnu, která míří k pobřeží. Během práce na fotoreportáži o následcích bouře reportér Lowy nasnímal celou sérii snímků, které postupně zveřejňoval i na svém TUMBlr blogu. Podívat se na ně můžete TADY.

V krátkodobé historii iPhone fotografie to není poprvé a troufám si napsat, že ani naposledy, kdy se slavná média rozhodla sáhnout po fotografii, pořízené právě mobilním telefonem. Ve většině případů autoři použili slavný iPhone. Často zároveň vsadili na dnes již slavnou aplikaci Hipstamatic. Snímky touhle app pořídil v minulosti třeba fotograf Damon Winter, který za sérii pro The New York Times, získal prestižní cenu ve slavné soutěži Pictures of The Year (americká obdoba světové soutěže World Press Photo). Pravidelně ji ve své práci používá i fotoreportér Michael Christopher Brown. V české soutěži fotožurnalistů Czech Press Photo zase v loňském ročníku zabodoval sérií snímků nafocených iPhonem a app Hipstamatic Martin Bandžák. Psal jsem o tom tehdy v článku, který si můžete připomenout ZDE.

Mimochodem, fandíte reportážní fotografii a používáte v iPhonu právě Hipstamatic ? Pokud ano, uhádnete, kterou kombinaci objektiv-film-rámeček Ben při focení použil ???