Huawei P30 Pro je lídrem mobilní fotografie. Nabídne až 10× optické přiblížení

Huawei P30 Pro

Společnost Huawei představila světu svůj top model a ten se hned usadil na prvním místě žebříčku DxOMark. Přivítejte Huawei P30 Pro, lídra mobilní fotografie.

Pokud pomineme veškeré parametry telefonu a zaměříme se jen na fotografické (a video) dovednosti, ohodnotil je renomovaný test DxOMark výslednou známkou 112 bodů. To znamená, že novinka dosavadní trio nejlepších fotomobilů přeskočila o tři body. Za fotografii si Huawei P30 Pro vysloužil úctyhodných 119 bodů, za video už ne tolik úžasných 97 bodů.

Huawei P30 Pro

Ve fotografii tedy nechal veškerou konkurenci za sebou, ve videu ale stále vede Xiaomi Mi 9 s 99 body. Novinka však nepřesvědčila ani kvalitou čelní kamery. Zde si vysloužila pouhých 89 bodů, Samsung Galaxy S10+ byl přitom ohodnocen 96 body. Nic to ale nemění na tom, že mu v součtu kvality hlavních fotoaparátů náleží řečené první místo.

Huawei P30 Pro

Hlavní fotoaparát nabízí 40 Mpx, clonu f/1.6 a optickou stabilizaci. Druhý objektiv je širokoúhlý s rozlišením 20 Mpx a clonou f/2.2, avšak bez OIS. Periskopový objektiv je pak 8Mpx s clonou f/3.4, nabízí ale i optickou stabilizaci a 5× optické přiblížení. Díky spolupráci všech objektivů se však dosáhne až 10násobného bezztrátového optického přiblížení.

Huawei P30 Pro

Čtvrtá kamera je pak technologie ToF. Telefon ji využívá pro informace o hloubce fotografie, lze ji použít i v aplikacích pracujících s rozšířenou realitou, ale hodí se i k hraní her, kdy snímá gesta hráče. Na optice i tentokrát se společností Huawei spolupracovala německá Leica. Čelní kamera pak disponuje 32Mpx a clonou f/2.0.

Více o telefonu a jeho parametrech se dozvíte na oficiálních stránkách Huawei.cz, test DxOMark pak naleznete zde i s ukázkovými fotografiemi a porovnáním výsledků oproti konkurenci, tedy i s nejlepším fotomobilem Applu iPhonem Xs Max.

 

Apple to bude mít těžké

I když jsme magazín, který se zajímá zejména o dění kolem fotografování s telefony značky Apple, neuškodí mít přehled početné konkurenci. A dá se říci, že ta rozhodně nespí. Apple své nové iPhony představí až v září letošního roku a doufejme, že bude dbát na vylepšení kvality jeho fotoaparátů i tentokrát.

iPhone 7 byl první, který přišel s duálním objektivem, jenž přinesl nejen optické přiblížení ale nyní i velice módní softwarové rozostření (bokeh). Všichni výrobci se u něho inspirovali a uživatelům předkládají více či méně zdařilou možnost fotografování zejména portrétů s efektem jakoby z DSLR zařízení, které umí rozlišit hloubku ostrosti hardwarově.

Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro je však první mobilní telefon, který nabízí periskopový objektiv s až 10násobným optickým přiblížením. Zde Apple již první nebude a je otázkou, zda se podobné řešení vůbec chytne. Je známo, že jej chystá i značka Oppo, a je známo, že Nokia 9 PureView nabízí 5 objektivů hlavní kamery, kdy se výsledný snímek skládá ze všech z nich.

Naučte se používat režim Portrét. Apple vydává další návody (a reklamu)

Apple jistě půjde svou cestou a ať přinese novinku jakoukoli, dá se předpokládat, že ji bude mít maximálně odladěnou. Doufejme ale, že spekulovaný třetí objektiv, kterým by měl být nový iPhone osazen, nebude využitý jen pro rozšířenou realitu, ale budeme jej moci využít i při normální fotografii. Většina konkurence totiž ztroskotá na tom, že jejich řešení je sice hezké na papíře, v reálném životě je však využitelné málokdy (viz Samsung Galaxy A7 se třemi objektivy a A9 se čtyřmi).

Apple tedy nemá nejlepší fotomobil (a to už po dlouhá léta), ale z důvodu maximálnímu odladění hardwaru a softwaru dokáže podávat lepší výsledky než mnohá konkurence, i když je papírově slabší. K tomu boduje i jeho rozhraním systému iOS, ekosystémem mezi mobilem a počítačem a v neposlední řadě je velkou jeho výhodou množství aplikací v obchodě App Store. Mnoho kvalitních titulů na platformě Android totiž vůbec nenajdete.