iPhone 11, iPhone 11 Pro a 11 Pro Max – co umí jejich fotoaparáty

Apple 10. září představil iPhone 11, iPhone 11 Pro a 11 Pro Max. Každý má o objektiv víc, jak jeho předchůdce. Co ale dokážou?

Dle scénáře z loňského a předloňského roku představil Apple i tentokrát tři modely jeho iPhonu. Ty nově nesou jednoznačnou číslovku, i když další přídomky mohou být již poněkud zavádějící. iPhone 11 vychází z modelu XR, iPhone 11 Pro z modelu Xs a 11 Pro Max z Xs Max. Novinek příliš není, ta největší je ve fotoaparátu.

iPhone 11, iPhone 11 Pro a 11 Pro Max

Samozřejmě se zase několikanásobně zvýšil výkon zařízení a přibyly některé další zajímavé technologie. Na první pohled však od sebe jednotlivé modely rozeznáte jen podle barvy a jejich optiky. Každému modelu totiž přibyl jeden objektiv a to ten ultraširokoúhlý. iPhone 11 tak má dva, iPhone 11 Pro a 11 Pro Max tři.

Shot on iPhone Xs je tentokrát experimentální video

Specifikace fotoaparátů nových iPhonů

Základní širokoúhlý fotoaparát mají všechny novinky shodný, stejně tak tomu je u nového ultraširokoúhlého. Teleobjektivem pak disponují jen modely Pro. Zde se však udála mírná inovace, kdy byla zvětšena jeho clona na f/2.0. Co může zamrzet, je absence optické stabilizace právě u nově příchozího objektivu.

 

Širokoúhlý fotoaparát:

 • Ohnisková vzdálenost 26 mm
 • Clona f/1,8
 • 6členný objektiv
 • Optická stabilizace obrazu
 • 100% Foxus Pixels
 • Nový 12Mpx snímač

Ultraširokoúhlý fotoaparát:

 • Ohnisková vzdálenost 13 mm
 • Clona f/2,4
 • 5členný objektiv
 • 120°zorné pole
 • Až 4× širší záběr (u modelů Pro)
 • 12Mpx snímač

Fotoaparát s teleobjektivem

 • Ohnisková vzdálenost 52 mm
 • Clona f/2,0
 • 6členný objektiv
 • Optická stabilizace obrazu
 • 2× optický zoom
 • 12Mpx snímač

A k čemu ultraširokoúhlý objektiv slouží? Samozřejmě k tomu, abyste na fotografii obsáhli více ze scény. Apple u něho uvádí, že se jedná o dvojnásobný zoom out, čili to, co dokáže teleobjektiv udělat dopředu, udělá tento objektiv dozadu. Když tedy začnete u ultraširokoúhlého a skončíte u teleobjektivu, dostanete výsledný 4× optický zoom. To samozřejmě zvládnou jen modely Pro.

iPhone 11, iPhone 11 Pro a 11 Pro Max

Nové funkce

iPhone 11 však díky tomuto „odstupu“ již umí pořizovat portrétní fotografie s bokeh efektem jak u zvířat, tak u různých objektů. Nepotřebujete k tomu tedy využívat aplikací třetích stran, jako je např. Halide (i když pořád samozřejmě můžete). Přibylo také jedno nové nasvícení. Zajímavá novinka se udála i v prostředí aplikace Fotoaparát, která se právě na nově příchozí objektiv váže. Ve výřezu totiž vidíte širokoúhlou fotografii, zatmavěné části jsou takové, které byste pak obsáhli tou ultraširokoúhlou.

iPhone 11, iPhone 11 Pro a 11 Pro Max

Všechny iPhony 11 pak nově nabízejí noční režim. S ním pořídíte prosvětlenou fotografii i z ruky a to při minimálním šumu. Pracuje přitom automaticky – když klepnete na závěrku, fotoaparát udělá několik snímků, zatímco stabilizace udrží objektivy v klidu. Software fotoaparátu pak zarovná snímky, aby zkorigoval pohyb. Odstraní rozmazané části a sloučí ty ostřejší. Upraví kontrast, aby byl celý snímek v rovnováze. Doladí barvy, aby vypadaly přirozeně. A pak inteligentně potlačí šum a zvýrazní detaily, aby snímek získal finální podobu.

iPhone 11, iPhone 11 Pro a 11 Pro Max

Smart HDR další generace pak zvýrazňuje vyspělými algoritmy jasné a tmavé detaily na snímcích. Taky teď pomocí strojového učení rozpoznává obličeje a inteligentně je přisvěcuje. iPhony 11 tak automaticky dolaďují detaily subjektu i pozadí. A to neumí ani některé digitální zrcadlovky.

iPhone 11, iPhone 11 Pro a 11 Pro Max

Když se před vámi při focení najednou začne odehrávat něco, co stojí za natočení, díky funkci QuickTake nemusíte přepínat režimy. Stačí nechat prst na závěrce, čímž nahrajete video. Chcete-li přitom nechat nahrávání běžet, stačí přejet prstem doprava. Sekvenci fotek pak zachytíte přejetím doleva.

 

Filmový kameraman

Ve videu se toho však událo o poznání více. iPhony 11 natáčí nádherně věrná videa s jemnými detaily a plynulým pohybem. Díky ohromnému výpočetnímu výkonu zachycuje 4K video s rozšířeným dynamickým rozsahem a kinematografickou stabilizací videa – při 60 snímcích za sekundu. Apple sám pak říká, že jeho telefony natáčejí nejkvalitnější video na smartphonu.

iPhone 11, iPhone 11 Pro a 11 Pro Max

Nově vám také systém umožní větší úpravu pořízeného záznamu. Můžete jej tak ořezávat, narovnávat a aplikovat mu různé filtry.

TrueDepth kamera a slofie 

Rozlišení čelní kamery u všech modelů poskočilo z 7 Mpx na 12 Mpx. I ta nově umožňuje nahrávání 4K videa při 60 fps a navíc se naučila i zpomalené video. Apple jej nazývá slofie. V kvalitě 1080p pak můžete nahrávat zpomalené záběry při 60 fps.