iPhone 6s a iPhone 6s Plus – nově s 12Mpx iSight a 5Mpx FaceTime HD fotoaparáty

Ve středu 9. září byla představena nová jablečná zařízení. Žádné velké překvapení se sice nekonalo, Apple avšak nezklamal a jeho Keynote měla spád a bavila. Vyjma iPadu Pro a Apple TV nové generace se nejvíce čekalo, co všechno dokáží nové telefony iPhone 6s a 6s Plus. Není toho málo.

 

Rychlost, rychlost, rychlost

Vyjma osazení telefonů třetí generací procesoru A9 s 64bitovou architekturou, který je o 70 % rychlejší než A8 verze, je grafický výkon ještě navýšen o 90 %. Nyní je tak na úrovni desktopových procesorů. Procesor A9 samozřejmě doplňuje neustále činný M9 motion koprocesor. Byly zlepšeny i čipy Wi-Fi a LTE. Nové iPhony obsahují druhou generaci senzoru otisku prstu Touch ID. Ta by měla váš prst rozeznat ještě rychleji. To že jsou „vnitřnosti“ stále rychlejší a rychlejší není nic zajímavého, protože aplikace a hry vyžadují stále více a více výkonu.

 

3D Touch displej

Nejvíce pozornosti se věnovalo novému 3D Touch displeji, který ovšem na rozdíl od všeho ostatního může způsobit revoluci v ovládání mobilních telefonů. Obsahuje gesto „Peek and Pop“, jež funguje jako pravé tlačítko myši vyvolávající kontextovou nabídku. Displej totiž pozná několik úrovní tlaku vašeho prstu, a dle toho reaguje. Když stisknete lehce, otevře se jedna nabídka, při silnějším stisku následuje další.

 

 

Zároveň vám dává odezvu díky integrovanému Taptic Enginu představeném v Apple Watch. Díky němu byla i mírně zmenšena kapacita baterie a o nějakou desetinku vzrostly rozměry obou variant telefonů do všech stran. Na ukázkové video, jak nový displej funguje, se můžete podívat níže.

 

12Mpx fotoaparát

Fotoaparát integrovaný do iPhone 6s a 6s Plus má nyní o 50 % více pixelů. Rozlišení tak je na hodnotě 12MPx. I autofokus je mnohem přesnější a reaguje ještě rychleji. Milovníci videa pak mohou zajásat, iPhony totiž umí natáčet video v rozlišení 4K a to již nativně. Optická stabilizace obrazu zůstává implementována výhradně jen do většího modelu 6s Plus.

iPhone 6s_1

 

 

Velkého vylepšení se konečně dočkal i přední fotoaparát. Nyní má 5Mpx rozlišení a nese označení FaceTime HD. Protože selfie stále frčí, displej může být v jednu chvíli až 3x světlejší, a dobře tak poslouží jako blesk pro přední fotoaparát. Tím, že je přední kamera zdokonalena, při jejím použití můžete pořizovat i sekvence fotografií a volit si hodnotu expozice.

iPhone 6s_2

V prostředí fotoaparátu přibyla funkce Live Photos, s jejíž pomocí se při snímání scény pořídí její delší úsek. Když si takovou fotografii prohlížíte (nebo ji použijete jako tapetu na pozadí systému), tak je při silnějším tlaku na 3D Touch displej zanimovaná a vypadá jako krátké video nebo soubor GIF.

 

Kdy, kde a za kolik?

Předobjednávky začaly v sobotu 12. září a datum zahájení prodeje je stanoveno na 25. září 2015. To však platí pro první vlnu zemí, my si budeme muset počkat o nějaký ten týden déle. Vyjma Apple Online Store budou řečené novinky jistě k dostání i u všech operátorů a APR prodejců. Někteří distributoři však mohou mít jen omezené množství paměťových a barevných verzí. Zejména o novou růžovou barvu (Rose Gold) může být větší zájem, protože se jedná o zcela novou barevnou variantu.

Cena u iPhone 6s startuje na 199 dolarech za 16GB variantu a 299 dolarů stojí iPhone 6s Plus se stejnou paměťovou kapacitou. To samozřejmě v amerických distribucích. Ceny pro český trh známé zatím nejsou, nebudou se ale příliš lišit od těch německých při přepočtu z EUR. U našich západních sousedů jsou ceny za iPhone 6s 16GB – 739€, 64GB – 849€ a 959€ zaplatíte za variantu 128GB. U většího modelu iPhone 6s Plus jsou ceny ještě o laťku výše a za 16GB zaplatíte 849€, za 64GB pak 959€ a konečně nejvyšší verze s 128GB pamětí vás vyjde na závratných 1 069€.

Starším modelům telefonů bez přídomku „s“ již cena klesla a to i na oficiálním českém online obchodu Applu. Zároveň byly vyřazeny jejich nejvyšší paměťové kapacity a zlatá barevná varianta. V nabídce zůstává i nadále iPhone 5s jako varianta pro uživatele, kteří dávají přednost menšímu displeji o velikosti 4 palce.

Oslovila vás evoluce hlavního fotoaparátu nových jablečných telefonů, nebo si myslíte, že 8Mpx bylo plně dostačujících?

Zdroj obrázků a videa: Apple, The Verge