Proč hodlá Apple integrovat do iPhonu duální objektiv?

Duální objektiv

Přichází nová éra mobilní fotografie? Apple chce do svého iPhonu 7 Plus integrovat duální objektiv a slibuje spoustu nových možností. Pojďme se na ně podívat.

Duální objektivy ve fotoaparátech mobilních telefonů nejsou ničím novým. Takový Huawei P9 už je na trhu a duální objektiv má. V případě Applu má ale tato komponenta znamenat daleko více než jen dvě čočky.

Historie duálních objektivů v mobilních telefonech není dlouhá

V historii se několikrát společnosti pokoušely o zasazení duálního řešení čoček do mobilního telefonu. Zatím se nikde výrazně technologie neuchytila. Až zmíněný Huawei vypadá, že se i v budoucnu odhodlá u dalších generacích telefonů k tomuto kroku.

První vlaštovkou, která stojí za zmínku, byl HTC Evo 3D. V roce 2011 se na zadní straně telefonu objevily dvě čočky a měly sloužit hlavně k pořízení fotografie ve 3D, jak název telefonu napovídá. Šlo ale spíše o marketingový trik a fotografie nebyly ničím výjimečné.

Dalším, kdo se odhodlal o uvedení této technologie v život, byla jihokorejská firma LG. Její Optimus 3D ale o rok později v podstatě jen zkopíroval řešení HTC a na delší dobu se o podobné „psí kusy“ nikdo nepokoušel.

Před dvěma lety začalo opět HTC hlásat, že prodává telefon s duálním setem čoček. One M8, stejně jako Honor 6 Plus a později Xiaomi redmi Pro, používalo technologii pro výpočet hloubky ostrosti. Kromě toho podporovaly i 3D režim fotografií. Také se tímto principem dala simulovat variabilní clona.

Poslední a už zmíněný Huawei se svým telefonem P9 jde na duální řešení trochu jinak. Už neklade důraz na 3D zobrazení, ale na kvalitu výsledné fotografie. S obou čipů pomocí softwarových výpočtů vymáčkne více dat, které poté skládá do jednoho snímku. Také poskytuje lepší výsledky při nižší úrovni osvětlení a optickou stabilizaci obrazu. Rozhodně se jedná o nejvážnějšího konkurenta nadcházejícího iPhonu 7 Plus v oblasti fotografie.

Apple musí být lepší

Apple ale chce jít ještě dál. Mimo uvedené možnosti by měl nabídnout i optický zoom. Ten by měl být řešen pomocí dvou objektivů s různou ohniskovou vzdáleností. Z tohoto rozdílu by pak systém vypočítával postupné kroky přibližování.

Máme se tak na co těšit. Ve středu sledujte Apple Keynote, na které iPhone 7 a iPhone 7 Plus představí. Textový přepis z akce a živý videopřenos vysílá náš partnerský magazín Appliště.cz.

Zdroj: Techradar.com