iPhone fotograf Alan “Alda” Homolka

Povoláním  je fotograf i fotoeditor. Kdysi mi při jednom “složitém” focení zapózoval v kostýmech příslušníka VB a ledního medvěda – byl excelentní:-) Zároveň je pravidelným čtenářem tohoto blogu a čerstvě, teprve před několika týdny, se stal iPhone fotografem. A pozor ! Nenávidí brokolici ! Alan Homolka. Pokud ho budete hledat na Facebooku, kam pravidelně posílá tipy a momentky s příznačným pojmenováním iPhonegrafie,  nezapomeňte vepsat přezdívku “Alda”.

Pokud si vzpomínám, focení iPhonem ti připadalo  jako manýra?

Než jsem si pořídil  iPhone a slyšel někoho o tom breptat, vnímal jsem to vážně jako takovou manýru. Od 7. září, kdy jsem si ho koupil a začal s ním fotit,  to ale beru úplně jinak.

Jak často a v jakých situacích ho nejvíc používáš ?

V podstatě každý den. Je to můj telefon i fotoaparát zároveň, mám ho pořád v kapse.

Které fotoaplikace používáš nejčastěji a co tě na nich baví ?

Ze začátku sem si samozřejmě vyzkoušel skoro všechny, co jsou na App Store, hlavně ty  ke stažení zdarma, protože jsem něml tu správnou platební kartu:-) Bavil mě hodně Instagram, pak Retro Camera. Ale postupně se mi to vyfiltrovalo na Photoshop Express (PE) a sdílení na síti Tadaa. Ta mi tak nějak vyhovuje, a to včetně možnosti upravovat fotografie pomocí filtrů a vinětace před finálním zveřejněním na svém profilu. Na PE mě baví používat poslední rámeček v nabídce,  je skvělej. Retro, ale zároveň moderní. Funguje tak, jak si představuju.

Takže provádíš i úpravy v různých fotoaplikacích po nafocení přímo v iphonu nebo někdy snímek nafotíš na první signální a pak už neupravuješ ?

Zpravidla ho vyfotím klasicky. Fotky, co nasbírám během dne, večer edituju. Otevřu aplikaci Tadaa, proženu filtrama podle toho, jak se mi to líbí a posléze v PE doladím kontrast, ostření a dosadím zmiňovaný rámeček.

Pracuješ jako fotograf a fotoeditor. Co si myslíš o iphone fotografii, kam ji zařadit ? 

V podstatě by to mělo být naprosto normální, běžné focení telefonem. Přesně to focení, které s telefonem provádí každý. Jenže to tak není. Neumím v tuhle chvíli vyjádřit proč přesně, ale zkrátka je to jiný.  Zábavný,  hravý. Věnuješ tomu čas, tu fotku si upravíš okamžitě a podle svého stylu nebo nálady.  S klasickým telefonem jsem vždy fotku jen vyfotil, maximálně poslal MMS a hotovo. Ale s iPhone 4, respektive nyní už i 4S ? Doporučuji vyzkoušet:-)

Uvažuješ o tom, že bys třeba nafotil soubor na jedno téma. Nebo tě baví vyloženě jen momentky?

Ve své klasické fotografické tvorbě se věnuju hlavně ženám. Hlavně žánrům akt a portrét. Takže se těším, že si někoho v tomto stylu nafotím i iPhonem,  pochopitelně nějak koncepčně. Takže ano, soubory chystám. Dál ovšem budu dělat i momentky. Zkrátka oči dokořán a co vidím, to fotím:-)

Má focení iPhonem šanci se dlouhodobě rozvíjet ?

To asi záleží na tom, kolik lidí se tomu bude věnovat a jak intenzivně. Čím více lidí bude používat apple věci a v tomto případě hlavně iPhone, tím větší šance je, aby se tahle oblast rozvíjela. Já tomu fandím a věřím. Vždyť se podívej na první čísla prodeje poslední verze iPhone 4S? Ještě se máme na co těšit:-)