Jak fotit makro iPhonem. Startujeme fotoškolu!

Jak fotit makro iPhonem

Jak fotit makro iPhonem? Naučte se praktické tipy focení iPhonem a tvořte krásné fotky. Dáme vám ochutnávku z našeho kurzu focení iPhonem, na který můžete přijít nebo ho darovat.

Kurz focení iPhonem
Darujte kurz focení iPhonem k Vánocům

Chcete prozkoumat fascinující svět přírodní makrofotografie? S makroobjektivem pro iPhone můžete pořizovat neuvěřitelné detailní záběry květin, listů, hmyzu a dalších malých objektů. Pro krásné a ostré makrofotografie však nepotřebujete speciální objektiv. Nejnovější iPhony totiž disponují speciálním makro režimem a pokud ho zrovna ten váš nemá, existuje způsob, jak ho nahradit jedinou aplikací.


Foto tipy jsou ale pouze ochutnávkou z našeho kurzu, na kterém se naučíte vše, co budete potřebovat ke skvělým iPhone fotkám. Kurz jde také pořídit jako dárek.

  Jméno a příjmení *

  E-mail *

  Telefon *

  Vaše poznámky


  Jak fotit makro iPhonem

  Vestavěný objektiv iPhonu nedokáže zaostřit na velmi malé vzdálenosti. Když se k objektu přiblížíte příliš blízko, snímek skončí rozmazaný. Toto byl donedávna zásadní problém a museli jste nasadit na telefon speciální objektiv, který dokáže zkrátit minimální vzdálenost pro zaostření. S iPhony 13 Pro ale Apple přinesl makro režim. Ten je nyní dostupný pouze u řady 13 Pro a 14 Pro. Žádné další iPhony ho nepodporují.

  Jak fotit makro iPhonem
  Fotografie pořízená s vypnutým makro režimem. Objektiv není schopen zaostřit na tak krátkou vzdálenost.

  Jak tedy můžete iPhonem pořizovat zaostřené fotografie zblízka? Na podporované m iPhonu po se přiblížení k objektu automaticky zapne makro režim. Jen si zkontrolujte, zda náte v nastavení zapnutou volbu pro ovládání makra. Jděte do Nastavení – Fotoaparát – Ovládání režimu makro. Pokud budete mít volbu zaškrtnutou, budete jasně vidět, zda je při focení makro aktivní.

  Při fotografování se pak makro ohlásí ikonkou kytičky, která je žlutě podbarvená viz obrázek níže:

  iPhone makro režim

  Jakmile je makro režim aktivní, iPhone se přepne na ultraširokoúhlý objektiv (ten, který je označován jako 0,5) a bude schopný zaostřit na kratší vzdálenost. V tuto chvíli už bude naše pampeliška ostrá i zblízka a naskytne se vám mnohem příjemnější pohled. Jděte tak s telefonem co nejblíže objektu, kdy bude ještě ostrý.

  Jak fotit makro iPhonem
  Pampeliška vyfocená iPhonem 13 Pro a zapnutým režimem makro.

  Jak fotit makro na dalších iPhonech

  Pokud nevlastníte iPhony 13 Pro nebo 14 Pro, tak makro režim nemůžete využívat. Platí to ale jen pro aplikaci Fotoaparát. Naštěstí existuje několik aplikací, které si můžete stáhnout z App Store a fotografovat s nimi makro. Naše oblíbená je aplikace Halide, která dokonce disponuje velmi jemným nastavením doostření na krátké vzdálenosti.

  Druhou možností je samozřejmě pořízení externího objektivu pro iPhone, který makro zvládá. Kvalitní makro objektiv pro iPhone ale bude stát několik tisíc korun. Nehledě na to, že je často spjatý s krytem, na který se nasazuje a to je další investice. Není tak potřeba kupovat podobné příslušenství, které bývá i poměrně malé a snadno se ztrácí.

  Jak fotit makro iPhonem
  Pamepliška vyfocená aplikací Halide v makro režimu.

  Jak můžete vidět na fotce výše, aplikace Halide zvládla pampelišku lépe oddělit od rozostřeného pozadí a hloubka ostrosti je tak menší. V neposlední řadě budete mít s aplikací perfektní přehled o doostření díky ose s údaji o vzdálenosti. Jakmile je objekt správně zaostřený, budou také v hledáčku svítit kontury zeleně.

  iPhone Halide makro

  Proto i když máte iPhone, který disponuje makro režimem, zkuste aplikaci Halide. Výsledky s ní bývají ještě o chlup lepší. Nakonec takovou fotku jen doupravíme a výsledek rozhodně stojí za to.

  Jak fotit makro iPhonem

  Makro fotografie na iPhonu není tabu. A nebudete potřebovat ani další objektiv nebo dokonce zrcadlovku s obřím objektivem za desítky tisíc korun. Vše je to o správném postupu, aplikacích a úpravě. Ostatně to vše vás naučíme na našem kurzu focení iPhonem.