Jak fotit skvělé černobílé portréty (inspirace)

Vyfotit portrét dá zabrat a pěkně ho převést do černobíla zase žere spoustu času. Jak oboje skloubit dohromady tak, aby to k něčemu bylo a hezky vypadalo, vám poradíme na následujících řádcích. Zároveň mohou fotky obsažené v článku působit jako skvělá inspirace.

Portrétní fotografie je především o zachycení emocí a nálad. K umocnění obou zmíněných je převod do černobílé jako dělaný. Základní dva faktory úspěchu jsou tak v tomto případě světlo a úpravy.

Fotografování v ostrém světle

Za slunných dnů a v přímém světle se fotografuje těžko a musíte se vypořádat s nástrahami všetečných paprsků. Pokud to zvládnete, budete odměněni dramatickou scénou, která by za oblačného počasí neměla šanci vzniknout. Nebojte se ani siluet, kdy se fotografovaný objekt postaví přímo před zdroj světla. Hra světla a stínů tak může začít!

Umělé světlo poslouží jako dobrý pomocník

Při absenci přirozeného světla, můžete použít umělé zdroje k osvětlení scény. A i když je práce s umělým osvětlením obtížnější, rozšíří se vám možnosti jak produkovat skvělé snímky ve více situacích. Jedním z hlavních problémů s umělými světelnými zdroji, jako jsou lampy a zářivkové osvětlení, je nelichotivý barevný nádech. Při převodu do černobílé se o to ale starat nemusíte a ušetří vám to práci.

Pro dosažení nejlepších výsledků je dobré, aby světlo bylo hodně blízko objektu. Nebojte se experimentovat se směrem a silou osvětlení, možná budete překvapeni, jaké fotky z toho vzniknou. Můžete také využít odrazů od různých předmětů, nebo rovnou použít výlohu k navození větší plastičnosti záběru. U portrétů máte většinou čas, tak si dejte záležet, světlo ani objekt (pokud jste domluveni), vám nikam neutečou.

 

Převeďte fotografii do černobíla

Převod portrétní fotografie do černobílé je skvělou volbou z několika důvodů. Okamžitě to dodá dramatický a nadčasový pocit, a je to také skvělé pro odstranění barevného rozptýlení. Pro většinu úprav postačí aplikace Snapseed.

Začněte tím, že otevřete barevnou fotku v aplikaci, potom klepněte na ikonu tužky v pravém dolním rohu obrazovky. Přejděte dolů do sekce filtrů a pak vyberte buď Černobílý nebo Noir.

Black-White-iPhone-Portrait-Photos-24

 

V úpravě pak můžete ladit jas, kontrast i šum. Pohrajte si s nastavením a uvidíte, že dává smysl věnovat trochu času úpravě.

Pokud máte zájem se zdokonalit v mobilní fotografii a chcete znát detailní možnosti úprav a nastavení, neváhejte se přihlásit na náš iPhonefoto workshop. Aktuálně je vyhlášen termín na 23. 4. v Praze.

Zdroj: iphonephotographyschool.com