Jan Šibík na veletrhu FOTOEXPO 2014 (rozhovor)

2. veletrh a festival současné fotografie proběhl 18. 10. 2014 v Národním domě na Vinohradech a redakce iPhonefoto.cz byla jako mediální partner u toho. Akce probíhala po celý den a vyjma účasti na zajímavých přednáškách a doprovodných workshopech mohli návštěvníci vyzkoušet i nesčetné množství fototechniky – od objektivů, přes fotoaparáty, až k opravdu výkonným světlům, které byly presentovány jednotlivými značkami v hlavním sále Národního domu.

Jana jsme odchytli v čase mezi jeho přednáškou a následným worshopem. Řeč byla nejen o tom, jestli ho focení vůbec ještě baví, ale i o tom, jak se mu fotí s iPhonem.

 

Kdo je Jan Šibík?

Uspořádal desítky workshopů reportážní fotografie. Pracoval jako porotce v prestižních foto soutěžích. Kromě stovek reportáží z ČR podnikl 200 cest do všech koutů světa. Fotografoval konec komunismu, pád berlínské zdi, byl svědkem masakrů v Sieře Leone, Libérii a Rwandě, hladomoru v Súdánu, Somálsku a Etiopii. Zažil následky zemětřesení v Arménii, Turecku i na Haiti. Fotografoval exodus iráckých Kurdů do Íránu. Zaznamenal války v Bosně, Kosovu, Čečensku, Afghánistánu, Iráku, Angole, Demokratickém Kongu, JAR a Rwandě, zaznamenal i arabské revoluce v Egyptě a Libyi.

V roce 2004 získal cenu ve WORLD PRESS PHOTO. V Czech Press Photo získal 45 ocenění z toho 2x hlavní cenu. 3x byl i oceněn ve Fuji Press Photographer. Na svém kontě má také dvě hlavní ceny Golden Prisma Award. Roku 2000 zorganizoval humanitární akci „Podejte ruce dětem ze Siery Leone“, kdy pro postižené děti vybral 1 100 000 korun. Akce „Chci ještě žít!“ na pomoc nemocným AIDS v Oděse jim přinesla milion Kč. Vydal tři fotografické publikace: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001) a Stories.

Mimo toho všeho Jan poslední dobou velice rád fotí jeho iPhonem a právě i na něho v rozhovoru padla otázka. Jana můžete sledovat na Instagramu, Twitteru, Facebooku a můžete navštívit i jeho webové stránky www.sibik.cz.