Je iPhone 4S zklamáním ? Rozhodně ne !

S uvedením další generace iPhone (oproti očekávání mu Apple místo č.5 přiřadil označení 4S) se rozpoutala mezi fanoušky a odborníky po celém světě živá diskuse, zda novinka s logem nakousnutého jablka není spíše zklamáním. Ponechme stranou kompletní technické parametry a pojďme se podívat na to, co nás iPhone fotografy zajímá především: Objektiv – přesněji jeho nová sestava skel – dále jeho světelnost, uspořádání pro práci v Camera Roll (s příchodem aktualizace na IOS5 funkce fotostream) a v neposlední řadě nový čip A5. Ten významně zrychlil práci s fotografiemi. Za sebe už v tuto chvíli hlásím: Pokud jsou údaje prezentované Applem skutečně pravdivé (v minulosti tomu tak vždycky bylo), potom je 4S pro fotografy opravdu lahůdkou !

Zásadní změnu v porovnání s dosavadním modelem 4. generace nespatřuji ani tak v navýšení počtu megapixelů z 5 na 8, ale především ve zlepšení světelnosti na neuvěřitelnou hodnotu f/2,4 !!! Doposud uměl iPhone zaclonit nejvíce (respektive nejméně) na f/2,8. Nicméně ani ty pixely nejsou k zahození. Statické rozlišení 8 megapixelů (3264 x 2448) a možnost nahrávat video ve Full HD kvalitě, to je pro většinu příznivců fotografie a videa jasná výzva. Obzvlášť v kombinaci s již zmiňovaným dvoujádrovým procesorem A5, který zrychlí jak práci s aplikacemi, tak následné zpracování snímků.

Pro někoho může být zklamáním avizovaná možnost přímého tlačítka spouště z plochy obrazovky. iPhone fotografové očekávali, že vývojáři Apple dokáží umístit ikonu tlačítko na plochu telefonu tak, že i když je uzamčený, dostane se uživatel jedním dotykem přímo do zobazení fotoaparátu. Tahle funkce přišla s právě aktualizovanou verzí IOS5. Bohužel, přímý rychlý vstup sice lze provést, ale ještě předtím musíte dvakrát rychle za sebou stisknout hlavní tlačítkou HOME.  Osobně mi to přijde nicméně jako vylepšení. Dříve jste totiž museli nejprve odemknout telefon, stiskem ikony FOTOAPARÁT vstoupit do  aplikace a teprve pak fotografovat. Nová volba mi přijde zkrátka pohodnější a příjemně funguje už i u stávající verze iPhone 4. Když už jsme u těch tlačítek a spouští, nelze si nevšimnout nově přidané funkce používat boční tlačítko hlasitosti  plus (+)  jako  spoušť fotoaparátu. Kdo má návyk z různých kompaktů a zrcadlovek mít spoušť právě nahoře, to uvítá. Já osobně si musím zvyknout. Jako pravák totiž musím neustále dávat pozor, abych si při nestínil rukou před objektivem, který se při této poloze objeví vpravo dole, zatímco doposud jsme měl nývyk (při soušti na obrazovce), že byl vlevo nahoře. Ale to je jen drobnost. Jde o návyk. Navíc, možnost používat i nadále dotykové tlačítko na  displeji telefonu. zůstala.

Jedna z ukázkových promo  fotografií z nového iPhone 4S.

A to je dobře.Pozoruhodně vypadá po vylepšení objektivu, sestavy skel a rozlišení i kvalita fotografií. Výstupy, které jsem měl možnost vidět tento týden mě potěšily. Nejen kvalitou dat, ale i zpracováním a podáním barev. Je třeba poznamenat, že iPhone 4S používá “hybridní infračervený filtr”, který má snížit vliv chromatické aberace a stínů, které jsou bolavým místem malých přenosných snímačů. Tak nevím, přijde vám tohle všechno jako zklamání ??? Z pohledu fotografa rozhodně ne. Co byste očekávali za vylepšení na fotoaparátu iPhone a jeho ovládání v budoucnu vy ???

Co přinásí iPhone fotografům nový 4S a aktualizace IOS 5 ?

Výhody:

– nový, lepší objektiv a uspořádání skel, světelnost f/2,4

– 8mpx (s rozlišením 3264 x 2448), namísto současných 5mpx

– o 30% lepší ostrost snímků

– o 60% lepší rozlišení snímků

– lepší podání barev fotografií

– funkce fotostream v Camera Roll

– video ve Full HD kvalitě

– detekce obličeje

– možnost základních úprav snímku, například ořez formátu

– nové tlačítkou spouště fotoaparátu při stisknutí bočního tlačítka hlasitosti plus (+)

– možnost používat jako spoušť i novou ikonku na ploše displaje

– díky novému, dvoujádrovému procesoru A5 výrazné zrychlení práce s fotoaparátem i zpracováním fotografií.

Nevýhody:

–  Nešikovné umístění objektivu, pokud jako pravák budete používat při fotografování novou možnost spuště na tlačítku hlasitosti plus (+). Můžete si stínit rukou.

– Více mě v tuto chvíli vážně nenapadá…:)

Specifinace a podrobnou prezentaci iPhone 4S najdete pochopitelně na oficiálních stránkách Apple přímo TADY