Martin Bandžák: iPhonem jen fotím

Překvapení, ale i protichůdné reakce způsobila série fotografií, se kterou slovenský fotograf Martin Bandžák obsadil 3. místo v kategorii REPORTÁŽ v letošním ročníku fotožurnalistů Czech Press Photo 2011.
Porota tak poprvé v historii ocenila v domácí profesionální soutěži fotografie pořízené nikoliv fotoaparátem, ale telefonem. V tomto případě iPhonem 4 a za použití fotoaplikace Hipstamatic.Média tomu nevěnovala příliš pozornost. Blog iPhonefoto.CZ proto oslovil autora oceněné série, který je právě v Kambodži, a požádal ho o rozhovor.

Jak dlouho fotografujete iPhonem a proč ?

Od chvíle, co jsem si ho pořídil (květen 2010). V podstatě s ním skoro vůbec netelefonuji, jen fotografuji. První aplikace, kterou jsem si stáhnul, byla Hipstamatic.

Jaké fotoaplikace nejčastěji používáte  ? Případně, které vás nejvíce baví ?

Používám pouze Hipstamatic, líbí se mi. Minulý rok jsem si chtěl koupit LOMO, ale nakonec jsem natrefil na app Hipstamatic a bylo rozhodnuto:-)

 Čekal jste, že porota CPP bude akceptovat váš soubor, přestože byl nafocený „jen“ telefonem ?

Když jsem posílal fotografie na CPP, samozřejmně s cílem získat alespoň jednu z cen. Myslím si, že porota neřeší, jestli snímky byly pořízené iPhonem nebo ne. Ale kvalitu a význam jednotlivé fotografie nebo série. Nafotit něco „jen telefonem“ zase není tak jednoduché, jak se to na první pohled může zdát. Fotografie, i když je pořízena telefonem, musí splňovat požadovaná kritéria, aby byla opravdu dobrá.

IPhone, zejména s aplikací Hipstamatic, použila ve své práci už řada profesionálních fotografů, i slavní světoví fotožurnalisté. Viděl jste práce některého z kolegů ? Třeba  Michaela Christophera Browna, který iPhonem fotil válku v Libyi pro časopis Time ?

Ano, začalo s ním fotografovat více fotografů. Ta reportáž Michaela Christophera Browna z Libye je neuvěřitelná ! IPhone používají ale třeba i Balasz Gardi a Ron Haviv. Nedávno jsem mluvil s Johnem Vinkem z agentury Magnum a ten třeba tvrdí, že je to jen otázka času, kdy nás bude fotit iPhonem spousta:-)
Označil byste fotografování iPhonem, tzv. iPhoneografii, za nový žánr ve fotografii ?

Nevím, jestli žánr, ale jako styl určitě. Je to jiné. Nutí vás to jít ještě blíž k objektu a hledat a všímat si jiných věcí kolem vás. Dovoluje vám to fotografovat  skoro pořád. Přeci jen, s iPhonem v ruce vás lidé kolem nepovažují přímo za fotografa. Když mě nedávno honili tajní policisté při fotografování v jižním Sudánu, myslím, že mi velmi pomohlo, že jsem fotil právě „jen“ iPhonem a fotografie nakonec nemusel smazat.

Z vašeho blogu na stránce www.bandzak.com usuzuji, že iPhone používáte i jako blogger, jako takový poznámkový blok ?

V posledních měsících skoro výhradně fotografuji jen iPhonem. Některé rozpracované fotosérie dělám klasicky, ale denně fotím i iPhonem. Uvidíme, jak dlouho a nakolik mě to bude bavit.

Kolik sérií už jste nafotil přímo iPhonem ?

Fotil jsem na Haiti, v jižním Sudánu, nedávno jsem se vrátil ze somálské hranice. Všude jsem měl s sebou celou fotovýbavu, ale nakonec jsem fotografoval pouze iphonem.