Fotoaplikace Alayer a Areocut: Parádní nástroje pro textury a koláže

Především k tvorbě fantastických textur a koláží se vám můžou hodit dvě fotoaplikace, které v posledních dnech celkem oprávněně budí zvědavost u mnoha iPhone fotografů. Alayer (uvedená před několika týdny a nyní po aktualizaci) a novinku Areocut lze právem zařadit mezi velmi pokročilé nástroje s řadou skvělých a dobře ovladatelných funkcí. Vhodné jsou nejen pro pokročilé, ale i začínající tvůrce.

ALAYER APP:

Alayer app screenshot 4

Alayer potěší hlavně milovníky rozmanitých textur, které lze vytvářet, mixovat a vkládat do vašich fotografií. Zkušenějším z vás může připomenout oblíbenou aplikaci Mextures, na níž jsem vás upozorňoval v článku ZDE. Přestože jsem ji doposud nestihl recenzovat, vřele doporučuji. Je totiž skvělá. Její jasný konkurent Alayer však rozhodně nezůstává pozadu. V nabídce má 80 základních textur, efektů a přechodových filtrů, s nimiž dokážete při troše fantazie tvořit skutečně velmi originální obrázky. Pracovat se dá s neomezeným počtem vrstev a využívat působivé, byť na první pohled běžné funkce jako neostrost, kontrast, expozici, odstín, sytost, ale i intenzitu průhlednosti mezi  jednotlivými vrstvami.

Alayer app screenshot 5

To ale není zdaleka všechno. Díky zjednodušenému postupu úpravy lze změnit a upravit jakoukoliv texturu a její vrstvu, kterou jste přidali dříve. Pomocí nástroje pro editaci se dají připravit i vlastní, nové textury, čímž si vytvoříte vlastní rukopis pro unikátní, autorské úpravy fotografií. Nechybí ani nástroj pro kontrolu nad konkrétní texturou, v níž lze mazat a upravovat jen některé její části, nikoliv pouze texturu v celém obrazu.  Takhle “našlapaný” nástroj za pouhých 0,89,- eur, v App Store hned tak nenajdete. Mimochodem, po stažení podobně koncipovaných aplikací jsou někdy uživatelé zklamáni tím, že si pokročilejší nástroje musejí teprve dokoupit prostřednictvím in-app nákupu. Tady nic takového nečekejte. Prostě zaplatíte jednou a hotovo. Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/id719462225?mt=8″]

 

AREOCUT APP:

Z  trochu “jiného soudku” je Areocut. Zajímat bude hlavně ty tvůrce, kteří experimentují s kolážemi a mixováním objektů v obraze. Přiznám se, že mezi ně nepatřím, nicméně prostředí editace u téhle app na mě zapůsobilo. Je přehledné a přináší spoustu zajímavých položek. Ostatně, podívejte se na promo video, které je třeba brát trochu s nadsázkou, protože autor v něm zrychleně upozorňuje pouze na část nástrojů. V reálném používání se dají touhle app tvořit nepochybně zajímavější koláže.

Jistě, chce to určitě trpělivost, cvik a také špetku talentu pro prostor a měřítko v obrazu. Na někoho může Aerocut působit jen jako “hračka”. Ale pozor, zdání může někdy klamat ! Základní funkce dovolují úplnou kontrolu nad jednotlivými kroky a když si dáte záležet, lze pomocí nich zpracovat opravdu jedinečné či dokonce umělěcké obrazy. Stejně dobře můžete tuhle app použít pro návrh vtipného, až kýčovitého vizuálu.

Areocut app screenshot 1

Areocut obsahuje 3 různé maskovací nástroje, dále štětec,  funkci pro mazání a nebo “laso” na výběr konkrétního objektu, detailu, zkrátka části v obrazu, který následně chcete vložit do jiného snímku, nebo mixovat s jinými vrstvami. Celý postup přitom máte neustále pod kontrolou, tudíž se dá ovlivnit a měnit každý krok procesu tvorby. Aplikace navíc disponuje 15-ti vlastními styly pro “míchání”. To vše za přijatelnou cenu 0,89,- eur. Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/id732816911?mt=8″]