Nové systémy iOS 10 a macOS Sierra přinášejí rozšíření aplikace Fotky

V pondělí 13. června večer pořádal Apple úvodní prezentaci k zahájení jeho vývojářské konference WWDC. Představil toho hodně a mimo jiné došlo i na značné rozšíření aplikace Fotky.

Nejedná se o žádné profesionální funkce, ani zázračnou editaci snímků, ale spíše o jistou evoluci aplikace, která rozšiřuje její funkčnost. Bude se líbit zejména méně pokročilým uživatelům a těm, kteří prostě nemají čas na to, hrát si s nějakými prezentacemi.

 

Kdo hledá, najde

Vyhledávání je velkou doménou obou systémů. Nyní je však povýšeno ještě na vyšší úroveň. Aplikace Fotky totiž bude umět rozpoznávat tváře a objekty na fotografii. Díky tomu můžete vyhledávat dle klíčových slov. Stačí některé zadat a aplikace vám následně předloží všechny snímky, které jsou takto otagovány. Otázkou zůstává, jak to bude s podporou českého jazyka.

Rozpoznávání snímků probíhá v zařízení, ve kterém se fotky nacházejí. Žádné odesílání na vzdálené servery se nekoná. Díky určení polohy a časového úseku, bude v systému iOS 10 aplikace Fotky skládat i prezentace z vámi pořízených fotografií. Pro toto bude vyhrazena samostatná záložka, která se bude jmenovat Memories.

Vaše vzpomínky pak budou vypadat jako krátká videa s efektními přechody, texty i hudbou – vše v režii chytrého algoritmu a bez nutnosti vašeho zásahu, podobně jak to umí četné aplikace (Flipagram, Pics2Mov, Vhoto, Stayfilm).  Apple v iOS 10 konečně umožní i editaci fotografií Live Photos. Nicméně to až na podzim, kdy budou nové systémy přístupné široké veřejnosti. Podporované zařízení jsou iPhone 5 a výš, od iPadu mini 2 a iPadu 4. generace výš a nezapomnělo se ani na iPod Touch 6. generace.

Jak se vám líbí novinky, které Apple na WWDC 2016 představil?

Zdroj: The Verge, Apple