Objektivy “Moment” – novinka pro iPhone fotografy má úspěch na Kickstarter

Další, tentokrát úplně nová značka objektivů pro iPhone s názvem MOMENT, se nyní uchází o přízeň fanoušků a mobilních fotografů na populárním webu pro startupy Kickstarter. První reakce čtenářů ukazují, že projekt má velkou šanci uspět a vstoupit na trh, kde si nejlépe zatím vedou jeho konkurenti – Olloclip a iProLens od Schneider Optics.

MOMENT lens Kickstarter

Vývojem objektivů MOMENT inženýři strávili několik měsíců a zdá se, že se do toho opravdu “opřeli”. Promo video, kterým se autoři prezentují právě na svém Kickstarter profilu, mimo jiné ukazuje, co všechno museli během vývoje zkoumat, testovat a vyřešit. Za prvních několik dnů od spuštění prezentace přitom tvůrci získali už třikrát více peněz, než které si stanovili jako cílovou částku. Aktuálně jim příznivci poslali už přes 167 000 amerických dolarů.

MOMENT lens Kickstarter foto 4

MOMENT přináší v první fázi dva typy objektivů – širokoúhlý (ohnisko pro iPhone cca 18mm) a teleobjektiv (2x). Při konstrukci obou skel inženýři použili kvalitní materiály, aby dosáhli co nejlepších obrazových výstupů. Důraz kladli především na kresbu a ostrost. Sestava použitých skel má navíc minimalizovat chromatickou aberaci. Fotografie prezentované v rámci kampaně na projekt vypadají lákavě.

MOMENT lens Kickstarter foto 1

Před spuštěním projektu vývojáři vytvořili desítky prototypů a některé kroky a konstrukční zásahy konzultovali i s řadou mobilních fotografů. Jak sami uvádějí, cílem bylo vytvořit co nejlepší objektivy v poměru kvalita x výkon x cena. Důležitá byla i skladnost či přenostitelnost příslušenství a vyřešení konstrukce pro uchycení k telefonu. Autoři nakonec navrhli nenápadné pouzdro z plechu, které má malý bajonet pro rychlé “ukotvení” obou prozatím vyráběných objektivů. Jedná se o podobný systém, který v minulosti použila i firma Schneider Optics u své sady objektivů iProLens. Mimochodem, tahle skla mám aktuálně k dispozici na testování a brzy vás budu informovat o tom, jak jsem s nimi spokojený.

MOMENT lens Kickstarter foto 3

Pokud se stanete podporovatelem startupu, můžete získat lepší cenu. V případě objektivů MOMENT tvůrci nabízejí několik variant. Například za příspěvek 49,- dolarů si zajistíte objednávku jednoho ze dvou nabízených objektivů, přičemž maloobchodní cena by se měla později, při uvedení na trh, pohybovat kolem 99,- dolarů. Obě skla se dají získat za 99,- dolarů, tedy zhruba o polovinu levněji, než je bude možné koupit přibližně od června 2014 v obchodech. K dostání mají být i ve variantě pro konkurenční značku Samsung. Otázkou zůstává, kdy a jestli vůbec se novinka objeví na českém a slovenském trhu. A pokud ano, za jakou cenu.

Více o projektu se můžete dočít na webu vývojářů ZDE.